Küba, toparlanma başladığında enflasyonu evcilleştirmenin bir öncelik olduğunu söyledi

Küba, toparlanma başladığında enflasyonu evcilleştirmenin bir öncelik olduğunu söyledi

Küba’nın hasta, verimsiz devlet ekonomisi, pandemi turizmi kepenk indirirken, Trump yönetiminin döviz kurunu azaltan sert yeni yaptırımlarıyla birleştiğinde 2020’de %10,9 küçüldü.

Yetkililer, 2021’de sadece %2’yi telafi etmesini bekliyorlar.

Gil, kilit problemlardan birinin Küba hükümetinin %70’te sabitlediği ancak uzmanların çok daha yüksek olduğunu söylediği enflasyon olduğunu söyledi.

Gil, “pezo’nun ekonomideki değerini ve rolünü eski haline getirmenin”, gelecek yıl ekonomide hedeflenen %4’lük bir genişlemeye ulaşmak için hayati önem taşıdığını söyledi.

“2022’de enflasyonu yok etme yolunda kademeli olarak ilerleyeceğiz. Kolay olmayacak ama imkansız da değil” dedi.

ABD doları Küba’nın karaborsasında 75 pesoya yükseldi, bu da resmi döviz kuru olan 24 peso’nun üç katından fazla. Peso bu yıl Küba’nın bir para birimini dolar ile eşit ve diğer bir daha zayıf para birimini yurtiçi kullanım için koruyan çift para birimi sistemini terk etmesinden sonra çöktü.

Gil, zamların yalnızca enflasyonist sarmalı artıracağını ve Küba’nın krizden çıkmak için ucuz mal ithal edemediğini çünkü bunu yapacak dövize sahip olmadığını söyledi.

Bunun yerine, devlet işletmelerine daha fazla özerklik verilmesi ve küçük ve orta ölçekli özel işletmelerin yasallaştırılması gibi büyümeyi hızlandıracak ve yerli üretimi artıracak bu yıl alınan önlemlerin, zaten kıtlık çeken Kübalılar için fiyatları düşük tutmaya yardımcı olacağını söyledi.

Havana’da bir hamburgercinin sahibi Orlando, Reuters’e hammadde fiyatlarındaki artışın fiyatları tavana vurduğunu söyledi.

“Geçen yıl 25 pesoya domuz burgeri sattım, şimdi 85 oldu” dedi ve sadece ilk adıyla tanınmak istedi.

Küba merkez bankasında eski bir ekonomist olan Pavel Vidal, hükümetin tüketici fiyat endeksini hesaplamak için büyüyen özel sektör ve kayıt dışı piyasaları gerektiği gibi hesaba katmayan eski bir model kullandığını söyledi.

Tüketici fiyatlarının “mutlaka” üç haneli bir artış gördüğünü ekleyerek, “Bu, büyük ölçüde özel ve kayıt dışı piyasalarda meydana gelen gerçek enflasyonu hafife alıyor” dedi.

Reuters tarafından ankete katılan üç ekonomistin raporları, enflasyonu %100 ile %500 arasında bir aralıkta tahmin ediyor.

Vidal, “Bu, ürünlerin fiyatlarının ortalama 4 ila 8 kat arttığını gösteren anekdot bilgileriyle örtüşüyor” dedi.

(Raporlama Marc Frank, düzenleme Dave Sherwood ve Sonya Hepinstall tarafından)

Kripto Borsası Referans Programı İle Kazan

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap