Kriptoda Pump and Dump (P&D) Nedir?

Stevedanews


Kripto para birimleri son yıllarda öne çıkarken, kripto alanında yer alan Pump and Dump (P&D) planlarının sayısı da arttı.

P&D kripto şemaları, bir grup koordineli kripto para birimi trader’ının, token talebini yapay olarak yönlendirmeyi amaçlayan belirli bir token’ı hedeflediğinde çalışır.

Pompala ve boşalt sadece bir token seçmekle kalmaz, aynı zamanda belirli bir takası da hedefler.

Amaçları genellikle seçilen token’ın hacmini artırmaktır. Normalde düşük hacimli token’ları hedeflerler.

Hedeflenen token’ın fiyatı yükseldikçe, token’la ilgisi olmayan birçok trader genellikle ona akın ederek talebi ve fiyatı artırır.

Koordineli eylem genellikle daha sonra, organizatörlerin normalde belirli bir fiyat hedefine ulaşıldıktan sonra piyasadan çıktığı ters yönde tekrarlanır.

Sonuç genellikle token’ın fiyatında dramatik bir düşüş olur, bu da şemadan habersiz olan ve token’ı gerçekçi olmayan ve yanlış beklentilere dayanarak satın alan trader’lar için büyük kayıplara yol açar.

P&D programlarına dahil olan trader’lar normalde eylemi Discord ve Telegram gibi iletişim platformlarını kullanarak koordine eder.

Wall Street Journal’a göre, kripto para piyasalarıyla ilgili P&D planları, sadece Şubat ve Ağustos 2018 arasında 825 milyon dolar değerinde ticaret faaliyeti oluşturdu.

P&D planlarının ana organizatörleri, genellikle, yanlış beklentilerle satın alan trader’lar pahasına en fazla kârı elde eden kişilerdir.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap