Kripto para borsası FTX’in kurucusu, tüm servetini bağışlayacak

Kripto para borsası FTX’in kurucusu, tüm servetini bağışlayacak


Daha önce Türkiye’de Uzmancoin’e de bir röportaj veren ve Youtube kanalımıza konuk olan FTX kurucusu Sam Bankman-Fried bu kez de ABD medyasından Bloomberg‘den Zeke Faux’ya konuştu. Bahamalar’daki gösterişsiz hayatı, lükse kaçmayan zevkleri ve önplâna çıkarılan yardımseverliğiyle röportajda öve öve bitirilemeyen Bankman-Fried’ın servetinin neredeyse hepsini bağışlamak istediğini söylemesi de dikkat çekti.

“Toyota’ya biniyor, toplantıda oyun oynuyor”

FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’ın lükse kaçmayan hayatının ön plâna çıkarıldığı röportajda arabasının orta sınıfın tercihlerinden olan bir Toyota olduğundan ve dolar milyarderi birkaç arkadaşıyla kaldığı evden de bahsedildi:

“New York Ekonomi Kulübü, bir zamanlar kralları, başbakanları, başkanları ve Jeff Bezos ile Jamie Dimon gibi bankacıları ağırladı. Sam Bankman-Fried ise Zoom’dan bağlanarak toplantısına katıldığı bu 115 yıllık kurumun organizasyonunda ise konuşma yapıyor, bazen ise oyun oynuyordu. Bunları yaparken oturduğu koltuk da oyunlar için özel hazırlanmış bir koltuktu. Altında bir şort, üzerinde ise FTX tişörtü vardı. Tüm bunları yaparken, ABD’de ciddi bir kripto para büyümesi beklediklerini de sözlerine ekliyordu.”

“Okyanusa bakan bin kişilik çalışma alanı inşa ediliyor”

Genç CEO’nun FTX için oluşturduğu binada çalışmaların hala sürdüğü ve birçok yerin hala dağınık, masaların ise sahiplerini bekler bir şekilde tozlu olduğu yazılan röportajda şu ifadeler kullanıldı:

“Bankman-Fried bu günlerde Bahamalar’ın başkenti Nassau’da yaşıyor. FTX, okyanusa bakan 1.000 kişilik bir kampüs inşa etmeyi plânlıyor. Bankman-Fried öyle görmüyor. FTX’in dürüst bir piyasa yürüttüğünü, müşterilerin geçmişini kontrol ettiğini, emisyonlarını dengelemek için karbon kredisi satın aldığını ve ana akım finansal sistemden daha verimli olduklarını söylüyor. FTX’in Binance gibi en büyük rakiplerinden daha hızlı büyüdüğünü gösteren bir grafiği paylaşırken gülümsüyor.”

“Deniz manzaralı dairede 10 arkadaşıyla yaşıyor”

Bankman-Fried’ın ofiste olmadığı zamanlarda, adanın en güzel tatil yeri olan Nassau’da çatı katı dairesinde 10 kadar oda arkadaşıyla yaşadığı detayı da verilirken, genç yöneticinin lüks ürünlere para harcamayı sevmediğini belirttiği sözlerine de yer verildi:

“Bankman-Fried, üniversitede okuyan ve finallere hazırlanan yoğun bir öğrenci gibi yaşıyor. Toyota’sıyla döndüğü okyanus manzaralı çatı katı evinde 10 kadar arkadaşıyla birlikte yaşıyor. Arkadaşları onun en zor kararları bile sakin bir şekilde düşünerek verdiğini, puf koltuğunda oturarak oyun oynadığını ya da şirketle ilgili kararları aldığını söylüyorlar.”

“Yat almak istemiyorum”

Bankman-Fried’ın sözleri:

“Para biriktirerek ya da hesap yaparak hayatımı sürdürmek istemiyorum. Para harcadıkça, mutlu olmanın gerçek yollarını kaybediyorsunuz. Ben bir yat almak istemiyorum.”

“1 milyar dolara kadar bağış yapacağım”

Şu anki serveti yaklaşık 20 milyar dolar olan ve sadece 5 yıl önce, başkalarına mümkün olduğunca fayda sağlamak için akıl kullanmayı öne çıkaran felsefi ve sosyal bir hareket olan bir “Etkili fedakarlık” vakfında çalışan Bankman-Fried, bu sene 1 milyar dolar bağış yapacağını da söyledi:

“Bu yıl en az 1 milyar dolara kadar bağış yapacağını söylüyor. Bankman-Fried, insanlığın yok olmasına yol açabilecek tehditlere dikkat çekerken, gelecek nesillerde yaşayabilecek trilyonlarca insanın hayatını kurtarmak için küçücük bir şansı bile değerlendirmenin, bugünkü acıları dindirmekten daha değerli olabileceğini belirtiyor. Hırsız yapay zeka, ölümcül biyolojik silahlar ve uzayda savaş gibi tehlikelerin bugünden itibaren önüne geçilmesi gerektiğini vurguluyor. Kömür madenlerini satın alma fikrini dile getiriyor. Bunu, hem emisyonları önlemek hem de çok kötü bir senaryoda ihtiyaç duyulduğunda yakıt sağlayacak enerjiyi el altında tutmak için düşündüğünü söylüyor.”

“Her şeyi, dolar ve Bitcoin’i vereceğim”

FTX kurucusunun bağışçı rolü, röportajın ilerleyen bölümlerinde daha da ön plâna çıkarılıyor ve onun aslında elinde bulundurduğu zenginliğe göre çok az bir parayla yaşamak istediğini belirten sözlerine yer veriliyor:

“Bankman-Fried, ana felsefesinin değişmediğini, konforlu bir hayat için kazancının yüzde 1’ini ya da yıllık en azından 100 bin doları kendisi için ayırmak istediğini ve geri kalan her şeyi de bağışlamak istediğini belirtiyor. Duruma göre bu ‘her şey’in Bitcoin ya da dolar olabileceğini belirtiyor.”

“Kripto’dan sonra hedef ana akım finans”

Bankman-Fried’ın ana hedefinin şu anda ABD’deki Coinbase liderliğini devralmak olduğunun belirtildiği röportajda FTX’in hedefleri için de şu ifadeler yer aldı:

“Bankman-Fried, gözünü Coinbase’in lider olduğu ABD pazarına dikmiş durumda… Kripto para endüstrisinde liderliği ele geçirirse, sıradaki sektör ise ana akım finans endüstrisi olacak. Bankman-Fried, ‘Bir tür çocuk havuzunda oynuyoruz. FTX’in dünyadaki en büyük finansal işlem kaynağı olmasını istiyorum. İdealim bu’ diyor”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap