Korku ve Açgözlülük Endeksi (FOMO) Nedir?

Stevedanews


Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi (FOMO), kripto piyasa duyarlılığı için 0-100 arası bir puan verir. Menkul kıymetler borsasını analiz etmek için kullanılan CNNMoney Korku ve Açgözlülük Endeksi‘ne dayalıdır.

Korku (0-49 arası puan), piyasada düşük değerleme ve arz fazlası olduğunu gösterir. Açgözlülük (50-100 arası puan), kripto paraların aşırı değerlemede olduğunu ve olası bir balonu ifade eder.

Korku ve açgözlülük seviyelerindeki değişimleri fark etmek, kripto piyasasına giriş ya da piyasadan çıkış yapmaya karar verirken alım satım stratejinizin bir parçası olabilir.

Kriptoda Korku ve Açgözlülük Endeksi (FOMO) Nedir?

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi piyasa katılımcılarının açgözlü mü yoksa korkmuş mu hissettiğini belirlemek için bir dizi farklı trendi ve piyasa göstergesini analiz eder. 0 puan aşırı korku, 100 ise aşırı açgözlülük olduğunu gösterir. 50 ise piyasanın aşağı yukarı tarafsız olduğu anlamına gelir.

Korku halindeki bir piyasa, kripto paraların düşük değerlendiğinin bir göstergesi olabilir. Piyasada çok fazla korku olması aşırı satışa ve paniğe neden olabilir. Korku, piyasanın uzun vadeli bir ayı trendine girdiği anlamına gelmez. Bunun yerine bu duygu durumunu, genel piyasa duyarlılığına yönelik kısa ya da orta vadeli bir referans olarak düşünebilirsiniz.

Tam tersi ise piyasada açgözlülük olmasıdır. Yatırımcılar ve alım satım yapanlar açgözlüyse, aşırı değerleme ve balon ihtimali söz konusudur. Yatırımcıların FOMO (fırsatları kaçırma korkusu) nedeniyle piyasaları yükselterek Bitcoin’in fiyatının aşırı değerlediği bir durum hayal edin. Diğer bir deyişle, açgözlülüğün artması aşırı talebe neden olarak fiyatları yapay olarak artırabilir.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap