İlginizi Çekebilir

Korku ve Açgözlülük Endeksi 13 Gündür Kırmızı!

Stevedanews


Korku ve Açgözlülük Endeksi bir türlü yeşile dönmüyor… Bitcoin, 15 Mart’tan bu yana ilk kez 39.000 doların altına düştüğü için, çoğu piyasa katılımcısı, ilk kripto para biriminin ve “ağabeylerini” takip eden altcoinlerin bir başka güçlü düşüşünü beklerken, kripto varlıklarını aktif olarak satmaya başladı.

Ünlü “Korku ve Açgözlülük” göstergesi şu anda 23 değerinde oturuyor ve piyasanın aşırı korku içinde olduğunu ve Bitcoin 40.000 dolara geri dönene kadar büyük olasılıkla bu noktada kalacağını gösteriyor.

Kaynak: Alternative.me
Kaynak: Alternative.me

12 Nisan’dan bu yana Korku ve Açgözlülük endeksi 30 değerinin üzerine çıkmadı, bu da piyasanın iki haftadır belirsizlik içinde kaldığını gösteriyor. Hem sosyal hem de piyasa duyarlılığında böyle bir düşüş, Bitcoin 46.000 $’lık dirence daha fazla geçemeyip 20 günlük bir düşüşe başladıktan sonra gerçekleşti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Orta Afrika Cumhuriyeti, Aslında Bitcoin’i Yasal Para Birimi Olarak Kabul Etmedi!

Korku ve Açgözlülük Endeksi nasıl hesaplanır?

Endeksin geliştiricisinin web sitesine göre, Korku ve Açgözlülük endeksi oynaklık, piyasa momentumu, sosyal medya, hakimiyet ve trendler dahil olmak üzere altı kaynak içeriyor. Yedinci kaynak olan anketler şu anda duraklatılmıştır ve geçerli sayılmamaktadır.

Endeks, çeşitli piyasa ve sosyal verileri derleyerek, piyasanın mevcut hissini doğru bir şekilde temsil eder ve traderların ortalama bir traderın aklında gerçekte ne olabileceğini görmelerini sağlar.

En büyük ve en önemli iki veri kaynağı oynaklık ve piyasa momentumudur. Bitcoin’in volatilitesi, piyasanın çöküşü sırasında ortalama 30 ve 90 günü aştığında, traderların aktif olarak pozisyonlarını sattığını gösterdiğinden, endeks aşırı korkuya doğru eğilir ve bu da piyasada daha da fazla baskı ve korku yaratır.

Yazım esnasında, Bitcoin son 24 saatte %2,62 kayıpla 38,434 dolar seviyelerinden işlem görüyor.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap