Korelasyon Nedir? Ne İşe Yarar?

Stevedanews


Korelasyon, iki menkul kıymetin birbirleri arasında sahip olduğu büyüme ilişkisidir. Pozitif bir korelasyon, menkul kıymetlerin aynı yönde hareket ettiğini ve negatif bir korelasyon, farklı yönlerde hareket ettiğini gösterir. Bu, -1 ile 1 arasında bir değerle temsil edilir ve 0, korelasyon olmadığı anlamına gelir.

Detaylı Tanım

Korelasyon, -1 ile 1 arasında bir değer olan korelasyon katsayısı ile ifade edilir. Bir yatırımcının portföyündeki bir başka varlıkla ilişkili olarak bir varlık büyümesini tahmin etmek için kullanılabilir.

Çeşitlendirme adına, bir portföy yöneticisi varlıkları seçtiğinde, aralarında negatif bir korelasyon olduğunu umuyor olabilir. Bu, varlıkların ayrı piyasa güçleri tarafından kontrol edildiği anlamına gelir, bu nedenle herhangi bir varlık başarısız olursa portföyü korunur. Bununla birlikte, bir varlıktaki büyümenin diğeriyle bir dereceye kadar dengelendiği anlamına da gelebilir.

Korelasyon katsayısı, hisse senetleri veya tahviller gibi iki ayrı menkul kıymetin performans değişkenleri arasındaki farkın ölçümünü standartlaştırmaya yardımcı olur. Değer, bir menkul kıymetin büyümesinin diğeriyle aynı değişkene ne kadar bağımlı olduğunu gösterir ve bu değerin 1 üzerinden farkı, menkul kıymetin büyümesinin ne kadar farklı faktörlere bağlı olduğunu gösterir.

Bu İçerik de İlginizi Çekebilir: Bitcoin Yarılanması (Halving) Nedir ve Neden Önemlidir?

Bir Korelasyon Örneği

Ahmet’in mütevazı bir varlık portföyü var. Aynı piyasa güçleri tarafından iki varlığın desteklenmemesini sağlayarak portföyünü daha iyi çeşitlendirmek istiyor. Bir şirketten bir miktar hisse satın alır ve ilişkisiz bir endüstrinin hisse senedine göre korelasyon katsayısını hesaplar. Korelasyon katsayısının -0.2 olduğunu bulur; ilk hisse yükselirken, ikinci hisse biraz düşer.

Daha sonra, Ahmet birinci hisse senedini üçüncü hisse senedi ile karşılaştırır ve korelasyon katsayısının 0,4 olduğunu bulur. Bu ona hissenin %40’ının aynı değişkenlerden etkilendiğini, %60’ının ise muhtemelen bilinmeyen diğer değişkenlerden etkilendiğini söyler.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap