Kongre üyesi Emmer’den sabit coin yasası hazırlığı

Kongre üyesinden SEC’ye spot ETF reddi için sert tepki


Cumhuriyetçi Konfre üyesi Tom Emmer’in, temettü üreten sabit coin’leri ele alan bir yasa tasarısı hazırladığı belirtildi. Tasarıda, kâr dağıtan bileşenleri bulunan sabit coin’lerin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na kaydolması ve bu kurumun kurallarına göre hareket etmesi talep ediliyor. Ancak yasa tasarısında bu durumun da şirketler için zorunlu olmayacağı yazılıyor.

“Sabit coin sahiplerine dağıtılsın”

ABD medyasından The Block’ta yer alan haberde, Emmer’in teklifinin sabit coin’leri tutan kişilere kâr payı dağıtımı yapılmasını talep ettiği de belirtildi:

“Sabit coin’i destekleyen varlıklara yapılan yatırımlardan elde edilen kârların tümü ya da bir bölümü, bu sabit coin’i elinde bulunduranlara dağıtılır. SEC de, bu sabit coin’ler üzerindeki gözetimini değiştirmeli ve bunun için yeni kurallar oluşturmalıdır. Bu tür sabit coin’leri destekleyen varlık çeşitleri de bu kurallara dahil edilmeli ve korunma bu şekilde sağlanmalıdır”

“Şirketlerin çoğu kabul etmez”

Haberde ayrıca böyle bir kontrolü sağlamanın, sabit coin’lerde verilen kârların ya da staking vasıtasıyla elde edilen faizlerin, 3. taraf borç verme platformları tarafından yapıldığı, bu yüzden de SEC’nin kontrolünün, özellikle zorunlu olmayan bu yasayla çok zor olacağı yazıldı. Buna sebep olarak ise yasanın zorunluluk içermemesi nedeniyle birçok şirketin SEC’ye kaydolmayı kabul etmeyeceği görüşü gösterildi.

AMPL ve UST örnekleri…

The Block haberinde UST ve AMPL örneklerini de vererek şu ifadeleri kullandı:

“Örnek vermek gerekirse, TerraUSD (UST) tutanlar Anchor üzerinde %20’lik getiri sağlayabiliyorlar. Anchor da, Terra ekibi tarafından yönetiliyor. Ancak token’lar herhangi bir şekilde kâr dağıtımı yapmıyorlar. Başka bir örnek ise algoritmik bir sabit para olan Ampleforth (AMPL). Hisse senedi bölünmesine benzer bir şekilde çalışan AMPL’nin ise arkasında onu destekleyen varlıklar bulunmuyor.”

Banka seviyesine çekilmek isteniyor

Bilindiği üzere ABD’de son dönemin en çok tartışılan konularından biri olan sabit coin’ler konusunda Biden hükumeti, şirketler üzerindeki kontrolü artırmak için onları banka seviyesine çekmeye çalışıyor. Başta Tether olmak üzere, birçok sabit coin’in arkasındaki destekleyici unsurlar tam anlamıyla hala bilinmiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap