Kazakistan’da Büyük Kripto Gelişmesi!

Stevedanews


Kazakistan, Astana Uluslararası Finans Merkezi’nde (AIFC) kripto para borsalarının oluşturulması ve işletilmesi için bir pilot projeyi test etmeye hazırlanıyor.

2018 yılında başlatılan AIFC, Kazakistan’ın bankacılık dışı finans sektörünü geliştirmek ve Orta Asya için bir finans merkezi haline gelmek için tasarlandı. Web sitesine göre, Astana Uluslararası Finans Merkezi’nde kayıtlı 1.046 şirket var.

Pilot proje, kripto borsalarının AIFC’de yerel bankalar ve devlet kurumları ile işbirliği içinde çalışabilirliğini test edecek.

Kazakistan hükümeti bugün yaptığı açıklamada, bankacılık hizmetlerinin kripto para birimi faaliyetlerini kolaylaştırmak için kullanılmasını önleyecek mevcut mevzuatta değişiklikler yapıldığını duyurdu.

Değişiklikler, bu tür faaliyetlerin, fonların kaynağı, AIFC katılımcılarının faaliyetlerinin niteliği, ilgili mali makamlarla işbirliği vb. konularda gerekli özen gösterilmesine tabi olarak gerçekleşmesine izin verecek.

Kazakistan, geçen yıl kripto endüstrisi için önemli bir ülke haline geldi; çünkü birçok madenci Çin‘deki baskının ardından operasyonlarını Kazak diyarına taşıdı.

Ancak madencilik firmaları ve yeni evleri arasındaki ilişki, 2021’de şiddetli elektrik kesintileri nedeniyle hükümetin yeni gelenlere kısıtlama getirmesinden dolayı soğuk bir hal aldı. Geçen ay, hükümetin uyguladığı baskılar sonucunda 106 madenci operasyonlarını durdurmak zorunda kaldı.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap