Kaliforniya Valisi kripto para kararnamesini imzaladı

bitcoin haberleri


Mart ayı başında ABD başkanı Joe Biden’in imzaladığı kripto para kararnamesine benzer şekilde bir kararname de, Kaliforniya Valisi Gavin Newsom tarafından imzalandı. Başkan’ın kararnamesinde olduğunun aksine burada kurumlara özel ve belli bir direktif verilmiyor.

Ancak Kaliforniya kararnamesinde; Valilik İş ve Ekonomik Kalkınma Ofisi, İş ve Tüketici Hizmetleri, Mali Koruma ve İnovasyon Departmanı gibi kurumların eyalet ve federal otoriteler arasında uyumlu bir çalışma ortamı oluşmasına yönelik düzenleyici bir “yaklaşım oluşturma” talimatı sunuluyor.

Öncelik enerji, iklim değişikliği ve suçun önlenmesi

Bilindiği üzere Biden’ın kararnamesinde devlet kurumlarının 60 gün içinde Joe Biden’a kripto para politikasının nasıl olması gerektiği konusunda önerilerde bulunması gerekiyor. Kaliforniya Eyaleti kurumlarının da vali Newsom’a belli bir süre içinde olmamasına rağmen eyalette kripto para regülasyonlarının nasıl olması gerektiği yönünde önerilerde bulunmaları talep ediliyor. Bu öneriler verilirken de; enerji, iklim değişimi ve suç aktivitelerinin önlenmesine öncelik verilmesi isteniyor.

Web3 inovasyonu ve “sorumlu kripto varlıklar”

Vali Newsom’un imzaladığı kararnamede kripto paralar ile ilgili yazılanlar da dikkat çekti. Web3 inovasyonunun getirdiği faydalardan da bahseden kararname, tüketici korunması, çevresel etkiler ve yaratılan eşitsizlik ortamı gibi başlıklara dikkat çekerken, “sorumlu kripto varlıkları” belirlemenin de önemli olduğunu öne sürüyor.

Kararname, devlet kurumlarını sadece kripto paraların en iyi şekilde nasıl düzenleneceğini değil, aynı zamanda blok zinciri teknolojilerinin devlet faaliyetlerine nasıl dahil edilebileceğini araştırmakla da görevlendiriyor.

37 eyalette kanun taslakları hazırlanıyor

Kararname diğer birçok eyaletin de benzer şekilde Web3 odaklı görev grupları oluşturduğu ve federal hükumetin kripto paraları düzenleyici kapasitesini güçlendirdiği bir döneme denk geldi. Ulusal Eyalet Yasama Meclisi Konferansı’nda verilen bilgiye göre de şu anda en az 37 eyalet kripto paraların regüle edilmesini sağlayacak yasa tasarıları üzerinde çalışıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap