İlginizi Çekebilir

İşte Türkiye’nin Kripto Varlıklar Raporu!

Stevedanews


3 trilyon dolara ulaşan kripto varlıklar piyasasıyla ilgili genel olarak her ülkenin birbirinden bağımsız uygulamalara başvurduğu ve yasal düzenlemeleri akışına bıraktığı tespitinin yapıldığı rapora göre, dünyanın kripto konusunda karmaşık düşünceleri devam ediyor; ancak geçtiğimiz aylarda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto paralarla ilgili yasal düzenleme çalışmalarının hızlandırılması ve düzenlemenin TBMM’ye getirilmesini istedi. TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın, kripto paralara dair raporu hazır.

Raporun kapsamında neler yer alacak?

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın “Kripto Varlıklar İle İlgili Yasal Düzenlemelere İlişkin Ülke Örnekleri” başlıklı raporda, turizmden, eğitime, dijital yayıncılıktan, sanat eseri alışverişine bir çok alana dikkat çekildi. Kripto varlık piyasasının bugün 3 trilyon dolara ulaştığı ve bir çok alanda kripto varlıkların ödeme aracı olarak kullanımının yaygınlaştığı ifade edildi.

Henüz uluslararası bir standart olmadığına dikkat çekilen kripto varlıklar bazı ülkelerce tehlikeli ve belirsiz olarak değerlendirilirken bazı ülkeler kripto varlıkların potansiyelini fırsat olarak değelendiriyor.

“Örneğin Çin önceleri olumlu yaklaşmakta iken 2021 yılında kripto varlıklarla ilgili çoğu faaliyeti yasaklamıştır. ABD ise önceleri sorgulayıcı bir tutum takınırken, son yıllarda en olumlu bakan ülkelerden biri haline gelmiştir.’

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitcoin 50.000 Dolara Ulaşabilir mi?

Bir çok ülke kripto varlıklar alanındaki yasal düzenlemeleri, bu alandaki lider ülkelerin gidişatına göre tayin etmek niyetinde. Düzenlemelere erken başlayan ülkeler, sonradan hataların farkına varıp değişikliklere gitmişlerdir denildi. Raporda şunlar kaydedildi:

“Kripto varlık konusu; fazlasıyla teknik bir konu. Kamu kurumlarında bu alanda uzman sayılabilecek personel azlığı ve parlamentoların tecrübe eksiği olan bir alan olması gibi nedenlerle, bu alandaki yasal düzenlemeler, çoğu ülke parlamentosu için bir öğrenme sürecini beraberinde getirmektedir. Parlamentoların, sağlıklı düzenlemeler yapabilmek için uzman desteğini ihtiyacı var.”Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap