İşte Bitcoin Kurucusu Satoshi Nakamoto’nun 12 Yıl Önceki Son Mesajı

Stevedanews


Kripto para birimleri artık pek çok insan tarafından geleceğin paraları olarak nitelendiriliyor. Bu teknoloji harikaları ülkemiz dahil tüm dünyada oldukça büyük bir popülariteye sahip.

Piyasa değeri açısından en büyük kripto para konumundaki Bitcoin, kırdığı fiyat rekorlarından çok kimliği bilinmeyen kurucusu Satoshi Nakamoto ile gündemdekini yerini koruyor.

Gün geçtikçe kendisinin Satoshi olduğunu iddia eden onlarca kişi ortaya çıkıyor. Ancak bu kişilerin hiçbiri iddialarını kanıtlayamıyor. Durum böyle olunca Satoshi Nakamoto ismi adeta bir şehir efsanesi olarak anılmaya başlandı.

Satoshi Nakamoto, son mesajını 12 yıl önce attı

Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto’nun ilk blok zinciri veritabanını tasarlayan ve 2010 yılının sonlarına kadarBitcoin üzerinde çalışmalarına devam eden bir kişi veya grup olduğu düşünülüyor.

Diğer bir yandan Japonya asıllı bir adam olduğu, bunun tam aksi şekilde Japon olmadığı, Amerika ya da Avrupa’da yaşayan bir kriptografi uzmanı ve bilgisayar bilimcisi olduğu yönünde iddialar da mevcut.

Göründüğü gibi Satoshi hakkında ortaya atılan iddialar son derece kafa karıştırıcı. Fakat tüm dünyada kabul edilen tek bir gerçek var ki, Satoshi Nakamoto 2011 yılına kadar Bitcointalk adlı forumda kripto paranın gelişim süreci ile ilgili halka açık önemli mesajlar yayınladı ve aniden ortadan kayboldu.

kripto haberleri

Gizemli mucidin Bitcointalk forumunda yayınladığı son mesajın üzerinden de tam 12 yıl geçti. Peki, Bitcoin’in kurucusu ortadan kaybolmadan önce yayınladığı mesajda ne gibi ifadeler kullandı?

Satoshi Nakamoto, son gönderisinde geliştiricilerin internete bağlı bir hostun hizmetlerini geçici veya süresiz olarak aksatarak, bir makinenin veya ağ kaynaklarının asıl kullanıcılar tarafından ulaşılamamasını amaçlayan DoS saldırılarından korunabilmek için daha fazla çalışması gerektiğini ifade etti.

Buna ek olarak anonim kaynaklara dayanarak hassas belgeler yayınlayan ve kâr amacı gütmeyen Wikileaks’in Bitcoin’i kullanmaya çalışmamasını, kripto paranın emekleme aşamasında olduğunu ve henüz böyle büyük bir popülerlik düzeyine hazır olmadığını ifade etti.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap