İlginizi Çekebilir

İsrail Merkez Bankası Kamudan Destek Alsa da CBDC Konusunda Kararsız

Stevedanews


İsrail Merkez Bankası (BOI), ekonomiyi destekleyeceği inancıyla dijital para birimini tanıtma planlarına kamuoyundan destek aldığını bildirdi.

İsrail Merkez Bankası ilk olarak 2017’de bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatmayı düşündü; ancak planların uygulamaya konması 2021 Kasım’da gerçekleşti.

Mart ayında dijital şekelin bankacılık sistemine zarar verme olasılığının düşük olduğunu belirten bir bildirinin ardından banka, çeşitli sektörlerden 33 katılımı içeren bir kamuoyu istişaresine başladı. Reuters’in bildirdiğine göre, fintech sektöründen yaklaşık 17 katılım geldi.

Ancak merkez bankasından; “İsrail Merkez Bankası, dijital şekel yayınlayıp çıkarmayacağı konusunda henüz nihai bir karar vermedi.” dendi.

İsrail’in kripto para birimlerine karşı tutumu

Ülkenin kriptoya karşı kararsız bir tutumu var. Şubat ayında, İsrail’in mali düzenleyicisi Sermaye Piyasası Otoritesi (CMA), kripto borsası Binance’den ülkede faaliyetlerini durdurmasını istedi. Binance’in o sırada ülkede tahmini 200.000 kullanıcısı vardı.

Ardından ülkenin en büyük ikinci bankası Bank Leumi, dijital kolu Pepper Invest aracılığıyla kripto para ticaretine izin vereceğini duyurdu. Banka, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ticaretini başlatmak için ABD blok zinciri şirketi Paxos ile ortaklık kurdu.

Bazı katılımcılar, dijital şekelin nakit gibi tamamen anonim olması gerektiğine inanırken, geri kalanı daha merkezi ve kontrollü bir ödeme sistemi istiyor.

BOI, “Banka, dijital şekel ile ilgili devam eden araştırmalarında açıklık ve şeffaflığa kararlıdır; ayrıca dijital şekel projesinde araştırma ve geliştirmenin tüm aşamalarında tüm ilgili taraflarla verimli diyaloğu sürdürmeyi ummaktadır.” dedi.

Ülkenin CBDC‘sini kamuya desteklemenin yanı sıra, İsrail Kripto Topluluğu (ICC), ülkedeki en büyük kripto etkinliğine sponsor oluyor.

Etkinlik, Celsius Networks, eToro, Horizon Labs, iAngels ve daha fazlası dahil olmak üzere katılımcılarla 23-25 ​​Mayıs tarihleri ​​arasında Tel Aviv‘de gerçekleştirilecek.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap