Instagramdan Sonra Bu Platform İçin de NFT Müjdesi Geldi! › CoinTürk

Instagramdan Sonra Bu Platform İçin de NFT Müjdesi Geldi!


Meta CEO’su Mark Zuckerberg, gelecekte 3D NFT‘lerin Instagram’a tanıtılacağını söyledi. Bununla birlikte yaptığı açıklamalarda Facebook’un da NFT alanında benzer bir adım atacağını dile getirdi.

Facebook, Platformuna NFT’leri Dahil Ediyor

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi Meta‘nın CEO’su Mark Zuckerberg, web3 girişimcisi Tom Bilyeu ile yaptığı konuşmada popüler sosyal medya platformu Instagram‘ın NFT’leri test etmeye başladığını açıkladı.

Zuckerberg ayrıca yaptığı açıklamalarda Meta’nın çatısı altında bulunan diğer platformlarından biri olan Facebook‘un da yakında benzer işlevleri benimseyeceğini dile getirdi.

Instagram’dan, 3D NFT Hamlesi

Öte yandan Zuckerberg, artırılmış gerçeklik NFT‘lerinin, şirketin Spark AR teknolojisi aracılığıyla Instagram Stories’e getirileceğini ve kullanıcıların dijital sanatı fiziksel alanlara yansıtmalarına olanak tanıyacağını da sözlerine ekledi.

Pazartesi günkü bir video yayınında, Instagram başkanı Adam Mosser, ABD merkezli seçici bir grup kullanıcının yayınlarında, hikayelerinde ve mesajlarında NFT özelliklerini kullanabileceğini doğruladı.

Dijital koleksiyon” olarak adlandırılan NFT ayrıntıları, etiketlenen profillere ve ürünlere benzer şekilde görüntülenecektir. Kullanıcılar üzerlerine tıklayabilir ve yaratıcısı ve sahibiyle ilgili bilgilere erişebilir.

kripto haberleri

Instagram başkanı, yeni işlevleri tanıtırken, Instagram gibi büyük şirketler ile merkeziyetsizlik ilkesiyle çalışan Web3 şirketleri arasındaki gerilim hakkında da yorum yaptı ve şöyle söyledi;

NFT‘lerin ve blok zinciri teknolojilerinin ve daha geniş anlamda Web3’ün tamamen güven dağıtmak, güç dağıtmakla ilgili olduğunu peşinen kabul etmek istiyorum. Ancak Instagram temelde merkezi bir platform, dolayısıyla orada bir gerilim var.

Instagram, Rainbow, MetaMask ve Trust Wallet dahil olmak üzere üçüncü taraf dijital cüzdanları Coinbase, Dapper ve Phanton ile yakında kullanıma sunarak bağlayarak kullanıcıların ana akışlarında, hikayelerinde ve mesajlarında NFT’leri paylaşmalarına izin verecek.

Ayrıca daha önce de bildirdiğimiz gibi, Ethereum, Polygon, Solana ve Flow gibi büyük blok zincirleri üzerine kurulu NFT’ler, sektörün çoğunluğunu oluşturdukları için şimdilik Instagram’da karşımıza çıkabilir.

Sosyal medya devi, kullanıcılardan NFT göndermek için ücret alınmayacağını doğruladı. Beklendiği gibi, bu yeni özelliğin kullanıma sunulması, Instagram’ın dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcısı olduğu için NFT’lerin ve kripto cüzdanların ana akım olarak benimsenmesini hızla hızlandıracaktır.

Instagram’ın Bu Hamlesi, Dijital Varlıkları Nasıl Etkileyecek?

Zuckerberg, Web3’ün henüz olgunluktan uzak olduğunu kabul etse de, Web3 uygulamalarının beş yıl içinde böyle bir duruma geleceğini belirtti. CEO, Instagram’da NFT’leri tanıtmanın, Meta’ya ait diğer platformların yakında izleyeceği bir adım olduğunu vurguladı. Amaç, yaratıcıları yeni bir ifade biçimi sağlamaya teşvik etmektir.

Mart ayında Deutsche Bank tarafından hazırlanan bir rapor notu, NFT teknolojisinin Instagram’da konuşlandırılmasının, bu tür varlıklarla işlem yapma sürecini basitleştireceği ve bunlara erişimin önündeki engelleri azaltacağı için tüm sektöre enerji verme ve onu ana akım haline getirme potansiyeline sahip olduğunu öne sürdü.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap