İngiltere Merkez Bankası, CBDC Araştırma Çalışmasında MIT ile Anlaşmaya Vardı

Stevedanews


Bank of England’ın (İngiltere Merkez Bankası) internet sitesinde yer alan bir duyuru, bankanın Massachusetts Institute of Technology (MIT) Media Lab Digital Currency Initiative (DCI) ile Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) üzerinde ortak araştırma yürütmek için bir anlaşma imzalandığını gösteriyor.

Duyuru, İngiltere Bankası’nın henüz bir CBDC oluşturma niyetinde olmadığını, bu nedenle araştırmanın yalnızca çalışma amaçlı olacağını ortaya koydu.

Bu, bankanın CBDC’ler hakkında ilk kez bir çalışma yürütmesi değil. Banka daha önce ulusal bir dijital para biriminin işleyişi hakkında bir rapor yayınlamıştı ve DCI, kağıttaki hedeflere nasıl ulaşılabileceğiyle ilgili yanıt verdi.

Geçen yıl, HM Hazinesi (Majestelerinin Hazinesi) ve banka, CBDC’yi incelemekten sorumlu bir komite oluşturdu; onu çevreleyen sorunları analiz etmek ve ayrıca İngiltere’nin onu kullanabileceği yolları formüle etmek.

Ayrıca, İngiltere’nin Ekonomik İşler Komitesi bu yılın başlarında CBDC’lerin önemi hakkında bir rapor yayınladı.

Rapor, Komite’nin Birleşik Krallık‘ın bir CBDC ihtiyacına ilişkin düşüncelerini aktardı ve ulusal bir dijital para biriminin kendi avantajları olsa da, bunlara ihtiyaç olup olmadığının yine de uygun şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Bu Haber de İlginizi çekebilir: ABD Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi (OSTP), Kripto-İklim Konusunda Kamuoyuna Başvuruyor

CBDC Projelerine Artan İlgi

İngiltere Merkez Bankası yalnızca CBDC’lerin işlenebilirliğini incelemekle ilgilense de Avustralya, Malezya, Çin, Güney Afrika, Singapur, Nijerya ve Bahamalar gibi ülkeler, bazılarının halihazırda ulusal bir dijital varlık platformu başlatmasıyla projelerinde önemli ilerleme kaydetti.

İngiltere Merkez Bankası’yla ortaklık kurmanın yanı sıra, DCI, OpenCBDC projesinde Boston Federal Rezerv Bankası ve Kanada’nın Apeks Bankası ile de ortaklık kurdu.

Kanada Merkez Bankası yetkilisinden yapılan bir basın açıklaması, bankanın CBDC’leri incelemek için işbirliği yapmak amacıyla MIT ile ortaklığını duyurdu. Boston’ın işbirliği “Hamilton Projesi” olarak etiketlendi ve 2020’de başladı.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap