İngiliz Fasanara Capital, 350 Milyon Dolarlık Kripto ve Fintech VC Fonu Topladı

Stevedanews


Londra merkezli varlık yöneticisi Fasanara Capital, gelişmekte olan Web3 ekonomisi için yeni kullanım durumları sağlayabilecek fintech ve kripto para birimi girişimlerini desteklemek için 350 milyon dolarlık bir yatırım fonu başlattı.

3.5 milyar dolarlık varlığı yöneten şirket, proje kurucuları ve diğer endüstri tecrübelileriyle uzun vadeli ilişkiler kurmayı planladığı fintech ve kripto alanlarında erken aşamadaki girişimleri hedefliyor. Bu girişim, geleneksel risk sermayesi şirketlerinden potansiyel olarak daha büyük özsermaye taahhütlerini içeriyor.

2011 yılında kurulan Fasanara Capital, dijital varlıklar ve kredi teknolojilerinde giderek daha fazla uzmanlaşan bir fintech yatırım şirketidir. Şirket, İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA) tarafından düzenlenmektedir ve özel bankalar ve fonlar aracılığıyla küçük işletme kredilerini kolaylaştıran Lüksemburg merkezli bir finans kurumu olan European Investment Fund‘un desteğini almaktadır.

Fasanara Capital’in portföy şirketlerinden ikisi olan İtalyan ödeme hizmeti sağlayıcısı ScalaPay ve Alman akıllı telefon ve abonelik hizmeti şirketi Grover yakın zamanda unicorn statüsüne ulaştı. Başlangıçta bir unicorn, 1 milyar dolar veya daha fazla değerleme elde eden bir şirkettir.

Yatırımcılar bir sonraki yıkıcı teknoloji dalgasını belirlemeye çalıştıkça, fintech ve kripto para girişimlerine giriş sermayesi finansmanı büyümeye devam ediyor. Tech.eu Zirvesi organizatörlerine göre, 2021’de yalnızca Avrupa’da toplam 27 milyar doları aşan 750’den fazla fintech finansman anlaşması bildirildi. Bu arada Cointelegraph Research’ten elde edilen veriler, kripto girişimlerinin 2021’de toplam yaklaşık 30,5 milyar dolar değerinde 1.349 anlaşma kapattığını gösteriyor.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap