IMF’ten, Orta Afrika Cumhuriyeti’ne Endişe Sinyalleri

Stevedanews


Uluslararası Para Fonu (IMF), Orta Afrika Cumhuriyeti‘nin Bitcoin‘i yasal para birimi olarak kabul etmesiyle ilgili endişelerini açıkladı; bu kararın ülke ve bölge için bir takım zorluklar doğurduğunu belirtti.

Küresel para otoritesi, El Salvador Bitcoin’i benimsediğinde duyduğu endişeleri, yani makroekonomik ve yasal endişelerin aynılarını Orta Afrika Cumhuriyeti için de dile getirdi.

IMF Yetkilileri Endişelerin Giderilmesine Yardımcı Olacak mı?

Bir IMF sözcüsü Bloomberg’e verdiği demeçte; “Bitcoin’in Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yasal para birimi olarak kabul edilmesi, büyük yasal, şeffaflık ve ekonomik politika zorluklarını artırıyor. Yeni yasanın yol açtığı endişeleri ele alma konusunda IMF, bölgesel ve Orta Afrika Cumhuriyeti makamlarına yardımcı oluyor.” dedi.

Orta Afrika Cumhuriyeti Ulusal Meclisi, geçen ay Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmek için bir karar aldı; bu karar, birçok gözlemciyi şaşırtan bir hareketle, Afrika’da ilk ve dünyada Bitcoin’i bir para birimi olarak tanıyan ikinci ülke oldu.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Tarihi FED Faiz Artışının Ardından S&P500, Bitcoin ve Altın Yükselişte!

Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’in Ülke Ekonomisinin Büyümesine Yardımcı Olacağına İnanıyor

Orta Afrika Cumhuriyeti birçok 3. dünya ülkesinin düşündüğü gibi Bitcoin’i yasal para birimi olarak benimsemenin, zorluklarla boğuşan ülke ekonomisine yardımcı olacağına inanıyor.

Bu, Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden yeni bir ülke dalgasının başlangıcı olabilir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler, ekonomileri dijitalleştirmeye ve yeniliği teşvik etmeye yardımcı olabileceğinden, banka kullanmayan nüfusun büyük ölçüde havalelere bağımlı olduğu ülkelerde, varlık sınıfından kazanç elde edebilir.

El Salvador, Bitcoin’i bir süre önce yasal para birimi olarak kabul etti; ancak hala konuyu tartışanlar ve bazı sorunlarla karşı karşıyalar. Madenciliğe güç sağlamak için volkanik enerji kullanmak gibi diğer girişimler de hype’ı karşılayamadı.

Bitcoin’i yasal para birimi yapmak kesinlikle benimsemeye yardımcı olacaktır; ancak daha büyük resme gelince, işler karmaşıklaşıyor. Örneğin; Bitcoin, El Salvador’da turizm gelirinin artmasına yardımcı olurken, oynaklıktan kaynaklanan riskler onu tahmin edilemez kılıyor. IMF’yi en çok endişelendiren de esasında budur.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap