Hong Kong Para Otoritesi CBDC İçin Görüş Topluyor

Hong Kong Para Otoritesi CBDC İçin Görüş Topluyor


Hong Kong Para Otoritesi CBDC ile ilgili temel konular hakkında görüşleri bildiren bir tartışma belgesi yayımladı. Hong Kong düzenleyicisi, (HKMA) “e-HKD: Bir politika ve tasarım perspektifi” belgesini kamuya açtı.

Hong Kong doları ile ilgili blockchain ve finans konularına odaklanan belge, özellikle düzenleme mekanizması, diğer ödeme sistemleriyle birlikte çalışabilirlik, gizlilik ve veri koruması üzerinde çalışıyor.

Hong Kong Para Otoritesi CBDC İle Finansı Korumayı Amaçlıyor

HKMA, bulguları geçen yıl Ekim ayında yayınlanan bir CBDC yayınlamanın teknik yönlerini daha önce incelemişti. Oluşturulan makale, e-HKD’yi dağıtmak için altyapının inşasıyla ilgili olarak potansiyelleri inceliyor.

Hong Kong ile birlikte, dünya çapındaki hemen hemen her büyük ekonominin merkez bankası, para birimlerini kripto paraların artan kullanımının neden olduğu potansiyel tehditlere karşı korumak için CBDC‘leri geliştiriyor. Bu çerçevede blockchain teknolojisinden faydalanarak finansı geleceğe hazır hale getirmenin yolları araştırılıyor.

Çin, Ocak ayı itibarıyla 260 milyon bireysel kullanıcıya sahip olan dijital yuanı (veya eCNY) ile başı çekiyor. Hong Kong ise, Çin anakarasından ayrı olarak kendi mali ve adli sistemlerini sürdürmekte.

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘1054123718733071’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap