Hindistan Merkez Bankası, Kriptoda Dolarizasyon’dan Endişe Duyuyor

Stevedanews


Hindistan Rezerv Bankası’ndan (RBI) yetkililerin, yerel ekonominin “dolarizasyonuna” yol açacağını iddia ettikleri kripto benimseme konusunda alarm zillerini tekrar çaldıkları bildiriliyor.

Economic Times‘ın Hindistan şubesinden (isimsiz kaynaklara atıfta bulunularak) dün yayınlanan bir rapora göre, RBI’nin endişeleri ABD dolarının hakim olduğu kripto para birimlerinin Hindistan rupisinden pazar payını almasına odaklanıyor.

Yayın, RBI yetkililerinin başkan Shaktikanta Das ile birlikte bu hafta Parlamento Finans Daimi Komitesine bir brifing verdiğini belirtiyor. Brifingde kriptonun finansal sistem üzerindeki potansiyel etkisine karşı çok şüpheci bir duruş sergilediler. İsmi açıklanmayan bir yetkilinin şu sözleri aktarılıyor:

“Neredeyse tüm kripto para birimleri dolar cinsindendir ve yabancı özel kuruluşlar tarafından ihraç edilir, sonunda ekonomimizin bir kısmının ülkenin egemen çıkarlarına aykırı olacak şekilde dolarizasyonuna yol açabilir. [Kripto], RBI’nin para politikasını belirleme ve ülkenin para sistemini düzenleme kapasitesini ciddi şekilde zayıflatacak.”

RBI’nin, sınır ötesi transferlerde rupi yerine kripto kullanılması fikrinden özellikle rahatsız olduğu söylenirken, terör finansmanı, kara para aklama ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi yaygın kripto karşıtı kinayeler de tekrar vurgulandı.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, geçen hafta borsanın Hindistan’daki Birleşik Ödemeler Arayüzü’nün (UPI) aniden durmasının RBI’nin baskısından kaynaklandığını öne sürerken, RBI bu ay ikinci kez kripto karşıtı eylemi ifade etti.

“Yani, piyasaya sürüldükten birkaç gün sonra, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) oradaki Hazine eşdeğeri olan bazı gayri resmi baskısı nedeniyle UPI’yi devre dışı bıraktık” dedi ve temelde “arkasında yumuşak bir baskı” uyguladıklarını da sözlerine ekledi.

Görünüşe göre Hindistan hükümeti de geç dijital varlıklara olumlu bakmıyor ve bunun yerine sektörü Aralık ayında düzenlemeye yönelik niyetlerini ana hatlarıyla belirttiğinden beri kriptoya nispeten baskıcı bir yaklaşım benimsedi.

1 Nisan’da hükümet, kumar ve piyango bileti kazanma vergi kurallarına dayanan diğer birkaç katı vergilendirme yönergesinin yanı sıra dijital varlık tutma ve transferlerine %30 kripto vergisi uyguladı. Yasaların yürürlüğe girmesinden sonraki on veya daha fazla gün içinde, Hindistan’ın önde gelen kripto borsalarındaki işlem hacmi %70’e kadar düştü.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap