Hindistan Merkez Bankası Kripto Şirketlerine Gayri Resmi Baskı Kuruyor

Stevedanews


Hindistan pazarına giriş yaptıktan sadece üç gün sonra, Amerika Birleşik Devletleri merkezli kripto borsası Coinbase, bölgedeki en popüler ödeme hizmeti olan United Payments Interface’i (UPI) kullanmayı aniden bıraktı. Coinbase CEO’su Brian Armstrong daha sonra hizmet kesintisinin Hindistan merkez bankasından gelen “gayri resmi bir baskıdan” kaynaklandığını açıkladı.

Coinbase’in 2022 Üç Aylık Kazanç çağrısı sırasında Armstrong, şirketin küresel genişleme planlarından bahsetti ve Coinbase’in kripto kabulüyle ilgili düzenleyicilerle görüşmeyi başlatmadaki rolünü kabul etti. Hindistan’da ödeme hizmetleri sunmayla ilgili son kesintinin etkisi sorulduğunda, Armstrong şunları söyledi:

“Yani, piyasaya sürüldükten birkaç gün sonra, orada Hazine eşdeğeri olan Hindistan Rezerv Bankası’nın (RBI) bazı gayri resmi baskısı nedeniyle UPI’yi devre dışı bıraktık.”

Armstrong, RBI’nin bankaların kripto ticareti yapmasını yasaklayan Mart 2020 tarihli Yüksek Mahkeme kararını vurgularken, RBI dahil bazı devlet kurumları hakkında “bu konuda hiç olumlu görünmeyen” bir uyarıda bulundu.

CEO, Coinbase’in yeni yetki alanlarında hizmet başlatmayı ve Coinbase’in bölgedeki varlığına tepkilerine dayanarak düzenleyicilerle çalışmayı içeren uluslararası genişleme için agresif stratejisini açıkladı. Hindistan’ın kripto işletmelerine gölge yasağı getirme girişimini vurgulayan Armstrong, şunları ekledi:

“Temelde, UPI’den geçebilecek bu ödemelerin bazılarını devre dışı bırakmaya çalışmak için perde arkasında yumuşak bir baskı uyguluyorlar. Sanırım bunların aslında Yargıtay kararını ihlal ediyor olabileceğinden endişe duyuyoruz.”

Belirgin düzenleyici engellere rağmen, Coinbase, kripto yatırımcılarının yüksek talebini karşılamaya çalışırken diğer ödeme yöntemlerini tanıtarak bölgede yeniden lansmana hazırlanıyor. Armstrong şu sonuca varmış:

“Özgür dünyadaki ve demokrasilerdeki çoğu yerde, kripto eninde sonunda düzenlenecek ve yasal olacak. Ve konuşmayı ilerletmenin yolu harekete geçmektir.”

1 Nisan’da Hindistan, kripto yatırımcılarının gerçekleşmemiş kripto kazançları için %30 vergi ödemesini gerektiren ilk kripto yasalarını tanıttı. Ancak bu hareket, ticaret hacimleri düştüğü ve şirket içi işletmelerin daha dostane yargı alanlarına kaymasıyla kripto ekosistemini olumsuz etkiledi.

Diğer bir kripto borsası Binance, Hintli yatırımcıları ve öğrencileri kripto para birimi ve blok zinciri ekosistemi hakkında hızlı bir şekilde eğitmek için üç temel eğitim girişimi başlattı.

Duyuru ile birlikte Binance, Hintli düzenleyiciler ve politika yapıcılar arasındaki eğitim eksikliğinin şu anda kriptonun yaygın olarak benimsenmesini engellediğini vurguladı.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap