Hindistan Merkez Bankası başkanı: Kripto paraların hiçbir değeri yok

Hindistan Merkez Bankası: Kripto paralar yasallaşırsa para sistemi çöker


Dünyadaki birçok merkez bankası gibi kripto paralara olan karşıtlığıyla bilinen RBI’dan yeni bir açıklama geldi. Kurum başkanı olan Shaktikanta Das, kripto paralar konusunda fikirlerinin değişmediğini ve bu tür varlıkların Hindistan’ın makro ekonomik yapısını bozacağını söyledi.

“Altında yatan hiçbir değer yok”

Verdiği bir röportajda konuşan RBI başkanı, isim vermeden Terra LUNA çöküşünü kastetti ve piyasanın bugünkü durumu hakkında daha önce uyarılarda bulunduklarını söyledi:

“Daha önce birçok kez insanları uyardık. İşte şimdi piyasalara ne olduğuna bakın. Biz regüle etmeye başlasaydık, insanlar bu kez de ‘Regülasyonlar nerede?’ diyeceklerdi. Bu ürünlerin altında hiçbir şey yatmıyor. Ürettikleri hiçbir değer yok. Bizim kripto paralar konusundaki görüşümüz açıktır. Hindistan’ın makro ekonomik istikrarını bozacağını düşünüyoruz. Bu görüşümüzü hükumete de bildirdik ve onlar da aslında bizimle hemfikirler.”

Armstrong’un iddialarına cevap vermedi

Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un, kısa süre önce Coinbase’in Hindistan kolunun açılmasından sonra “Coinbase Hindistan, Birleşik Ödemeler Arayüzü’nü kapattı.” iddiasına ise, “Dışarıdan bulunulan iddialar hakkında yorum yapmak istemiyorum” şeklinde yanıt verdi.

Birleşik Ödemeler Arayüzü (UPI), kişiden kişiye anında gerçek zamanlı bir ödeme sistemi işlevi görüyor.

Hatırlanacağı üzere Hindistan’ın maliye bakanı Nirmala Sitharaman da Nisan ayında yaptığı bir açıklamada kripto para regülasyonları konusunda hiçbir şekilde aceleci davranmayacaklarını belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap