Gürcistan Merkez Bankası (NBG), IMF Işığında Kripto Düzenlemesi Yapacak

Stevedanews


Gürcistan Merkez Bankası (NBG) Başkanı Koba Gvenetadze, yakın tarihli bir röportajda NBG’nin kriptolar için düzenleyici bir çerçeve üzerinde çalıştığını söyledi.

Dün Gürcü haber kaynağı “The Financial” da yayınlanan bir röportajda Gvenetadze’ye Gürcistan’da kripto para birimlerinin tahmini cirosunun ne olduğu soruldu.

Gvenetadze şu şekilde yanıtladı:

“VASP sektörü bu aşamada regüle edilmediği için bu konuda kesin verilere sahip değiliz. Ancak, Eylül 2020’de yayınlanan Gürcistan’ın Beşinci Tur Karşılıklı Değerlendirme Raporu, döviz işlem hacminin ayda 3.5 ila 5 milyon GEL (1 ila 1.5 milyon EUR) arasında olabileceğini belirtiyor.“

NBG’nin Gürcistan’daki kripto pazarını düzenlemeyi planlayıp planlamadığı sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Evet, NBG Gürcistan’daki kripto pazarını düzenlemeyi planlıyor. Bu bağlamda, Mali Eylem Görev Gücü gerekliliklerine uygun olarak ilgili mevzuat değişikliklerinin ilk taslağını geliştirdik. Bu düzenleyici çerçevenin geliştirilmesinde Uluslararası Para Fonu (IMF) personelinin teknik bilgisinden da yararlanıyoruz. Bu aşamadaki Mevzuat değişiklikleri taslağı, kripto piyasası oyuncuları için kayıt / lisans, uyumluluk testi ve AML kontrol gereksinimlerini içeriyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Singapur’da Kripto Düzenlemeleri Yeniden Sıkılaştırılıyor

Ancak, yukarıda belirtilen düzenlemelerin yürürlüğe girmesinden önce, NBG tarafından bazı önlemlerin alınmış olduğu belirtilmeliyim. Özellikle finansal kurumların sanal varlık değişimi ve transfer hizmetleri sunması yasaklandı. Ayrıca, sanal varlıklarla ilgili faaliyetler yürüten kişiler, finansal kuruluşlar tarafından yüksek riskli müşteriler olarak sınıflandırılmalı ve uygun geliştirilmiş önleyici tedbirlere tabi tutulmalıdır.”Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap