Güney Kore’de savcılardan LUNA/UST hamlesi: Do Kwon’a dolandırıcılık davası geliyor

LUNA kurucusu Kwon'dan beklenen açıklama geldi


Tüm dünyanın hala konuşmaya devam ettiği Terra LUNA olayında, Güney Koreli savcıların dolancırıcılık davası açmak için de harekete geçtiği belirtiliyor. Ülke medyasında yer alan haberlere göre; savcılar Do Kwon’a bir ponzi dolandırıcılığı davası açıp açmama konusunda araştırmalarda bulunuyor.

Kwon, Terraform Labs ve Anchor Protocol…

Hem geçtiğimiz hafta hem de son günlerde Güney Koreli mağdurlar ayrı ayrı Kwon ve kurduğu Terraform Labs şirketine davalar açmışlardı. İşte bu davalara bakan savcıların şimdi de “ponzi şeması” davası açmak için de çalışmalar yaptıkları belirtildi. Bilindiği üzere Anchor Protokol, sisteme UST sokan kullanıcılara yıllık %20 gelir vadediyordu. UST’deki büyük yükselişin ardından Anchor Protokol’e olan ilginin de payı büyüktü.

“Kwon’un sözleri kilit ipucu olabilir”

Yonhap Haber Ajansı’na konuşan bir savcılık yetkilisi de konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada “Kwon’un getiri elde edilmesi hakkında söylediği sözler, savcılar ve dava için kilit ipuçları olabilir” dedi.

Güney Kore’de son olarak bugün Seul Güney Bölge Savcılığı, dava dosyalarını araştırması için kuruma bağlı olan Mâli ve Menkul Kıymetler Suç Birimi’ne aktarmıştı.

Tüm dünyada 250 binden fazla mağdur kişi yaratan Terra LUNA çöküşünün kripto para endüstrisinde oluşturduğu toplam zararın 50 milyar dolardan fazla olduğu belirtiliyor. LUNA ve UST’nin toplam piyasa değeri de yaklaşık 40 milyar dolardı.

kripto haberleri

Avukatlar Terraform Labs ve Do Kwon hakkındaki şikayetlerini savcılığa iletirken… (Fotoğraf: Yonhap)

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap