Grayscale, Avrupa’nın İlk Kripto ETF’sini Piyasaya Sürdü

Stevedanews


Önde gelen dijital varlık yönetim şirketi Grayscale Investments, Avrupa’da kripto tabanlı bir borsa yatırım fonu (ETF) başlatmak için HANetf ile birlikte çalıştı.

16 Mayıs’ta şirket, ETF’sinin Grayscale Future of Finance UCITS ETF olarak adlandırıldığını belirterek haberi duyurdu. Bu, Grayscale’in Avrupa’daki ilk kripto tabanlı ETF’si ve şirketin borsa sembolü olan GFOF altında işlem görecek.

Duyuruya göre ETF, Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE), Borsa Italiana ve Deutsche Börse Xetra‘da işlem görecek. Ek olarak, GFOF UCITS ETF, Avrupa genelinde satış için yasal izne sahip olacak.

Bu ETF, yatırımcıları dijital ekonomiyi inşa eden şirketlere maruz bırakmayı amaçlamaktadır. Bu firmalar, gelişen endüstriyi destekleyen sütunları oluşturan üç kategoriye ayrılır. Bunlar dijital alandaki finansal firmalar, teknoloji çözümleri sağlayıcıları ve dijital varlık altyapı sağlayıcılarıdır.

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, ETF’nin lansmanı hakkında şunları söyledi:

“Bu ürün, yatırımcıların zamana dayanabilecek portföyler oluşturmasına yardımcı olan bir varlık yöneticisi olarak evrimimizi ilerletirken, tarihsel güçlü yönlerimizden yararlanıyor. GFOF UCITS ETF, küresel stratejik yolculuğumuzun bir sonraki doğal adımıdır.”

Dijital ekonomi, küresel ekonominin büyümesini sağlayacak

Grayscale’in Küresel ETF Başkanı David LaValle‘ye göre şirket, uzun bir süredir dijital ekonominin küresel ekonominin gelişimini ve büyümesini yönlendirmeye yardımcı olacağına inanıyordu.

GFOF UCITS ETF’nin Avrupalı yatırımcılara küresel finansal sistemin evrimini yönlendiren şirketlere maruz kalma fırsatı sunduğunu da sözlerine ekledi.

HANetf’in kurucu ortağı ve CEO’su Hector McNeil şunları söyledi:

“Geçtiğimiz birkaç yılda, küresel finans sektörünü alt üst eden, onu daha erişilebilir, şeffaf ve kapsayıcı hale getiren bir dijital yenilik ve çözüm patlaması gördük. Avrupa pazarına dijital ekonomiye maruz kalma sağlayan bir ETF getirmek için Grayscale gibi güvenilir bir ortakla çalışmaktan heyecan duyuyoruz.”

Bu haber, Grayscale’in ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu’nu (SEC) bir spot Bitcoin (BTC) ETF’sini onaylaması için zorlamaya devam ederken geldi.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap