Geçmişten Günümüze Kimler Kendini Satoshi Nakamoto Olarak İlan Etmiş Olabilir?

Stevedanews


Lider kripto para birimi Bitcoin‘in mucidi Satoshi Nakamoto 10 yılı aşkın süredir gizemini koruyor. Geçmişten günümüze Nakamoto hakkında pek çok iddia ortaya atıldı.

Kimisi Satoshi Nakamoto‘nun bir kişi olduğunu iddia ederken, kimisi de grup olduklarına dair söylemlerde bulundu.

Ortaya atılan tüm iddialara rağmen hala kesin bir bulguya rastlanmış değil. Peki, sizce Bitcoin’in çıkışından beri kimler kendisini Satoshi Nakamoto ilan etmiş olabilir? Şimdi yakından bir göz atalım.

Phil Wilson ‘Scronty’

Bitcoin.com 2018 yılının Eylül ayında “Scronty” lakabı ile bilinen Phil Wilson ile bir röportaj yaptı. Wilson, Bitcoin’in mucidi olduğunu ve 2017 senesinde Satoshi Nakamoto grubundan biri olduğunu iddia etti. Ek olarak “Bitcoin Origins ” adlı bir hikaye yayınladığını belirtti. Scronty, o dönemlerde David Kleiman ve Craig Wright ile birlikte çalıştığını söylüyor.

Hawaii Nakamoto

Haziran 2018‘de, Hawaii’li bir vatandaş “Bitcoin Cash” ismi için ticari marka patenti başvurusunda bulundu. Bu talepleri yapan Ronald Keala Kua Maria adlı bir Hawai sakini olarak kayıtlara geçti. O sırada Kua Maria, Satoshi Nakamoto ve BCH ile ilgili sayısız blogda paylaşım yaptı.

Debo Jurgen Etienne Guido

Bundan birkaç sene önce Debo Jurgen Etienne Guido isimli bir Belçikalı, Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti. O zamanlarda bu gelişme pek çok yerde manşet oldu. Debo, hala Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ediyor ve @realsatoshin isminde bir Twitter hesabı kullanıyor. Kendini Bitcoin mucidi ilan eden bu kişi, BTC’i yarattığını asla kanıtlayamadı. Fakat Twitter’da 5 Binden fazla takipçi yakalamayı başardı.

Bilal Khalid

Nakamoto iddiaları özellikle 2018-2019 senelerinde artmıştı. Yine 2 sene önce fintech konusunda uzmanlaşmış bir pazarlama şirketi olan Ivy McLemore & Associates, Bilal Khalid isimli biri hakkında basın bülteni yayınladı. Khalid’in Nakamoto olduğuna dair sıfır kanıt bulunuyordu. Ancak şirket ısrarcı bir şekilde Bitcoin’i yarattığını belirten üç bölümlük blog gönderisi paylaştı.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap