Garanti Yatırım BBVA:  Yıllık TÜFE’nin yüzde 62’ye yükselmesi bekleniyor

Garanti Yatırım BBVA:  Yıllık TÜFE’nin yüzde 62’ye yükselmesi bekleniyor


 

TÜİK, mart ayı enflasyon verisini 4 Nisan Pazartesi günü açıklayacak. Bloomberg anketine göre, mart ayı için aylık TÜFE beklentisi %6.05 ile Garanti BBVA beklentisine (%6.0) paralel. Aylık ortalama beklentinin gerçekleşmesi durumunda, yıllık TÜFE enflasyonu %54.4’ten %62.0’ye yükselecek.

Mart ayında İstanbul enflasyonundaki eğilim, önceki aylara paralel. İTO verilerine göre, Mart 2022’de İstanbul’da aylık bazda fiyatlar %6.29 arttı. Bu artış 1996 yılından itibaren hesaplanan en yüksek mart aylık fiyat artışı olurken, 5 yıllık ortalama mart artışı olan %0.74’ün de belirgin üstünde. Böylece yıllık enflasyon, %55.32’den %63.25’e yükseldi. Gıda enflasyonu aylık %6.16 ile 2000 yılı sonrasındaki mart ayları içindeki en yüksek artışa işaret etti. Mart aylarında İTO ile TÜİK enflasyonu arasında korelasyon var. İTO verisi, TÜİK enflasyon tahminimiz üstünde belirgin bir riske işaret etmiyor.

Mart ayında fiyat artış eğiliminin şubat ayında olduğu gibi genele yaygın olarak devam ettiğini tahmin ediyoruz. Rusya-Ukrayna gelişmeleri nedeniyle Brent petrol fiyatının önceki aya göre %20 artarak varil başına ortalama 112USD’ye çıkması, akaryakıt fiyatlarında %20’nin üstünde fiyat artışına neden oldu. Elektrik fiyat ayarlamasının düşürücü etkisine rağmen akaryakıt fiyatlarının belirgin etkisiyle enerji enflasyonundaki yükselişin devam etmesini bekliyoruz.

Gıda fiyatları için öncü gösterge olan Türk-İş gıda harcamaları verisine göre, fiyat artışı martta aylık bazda %8.2, yıllık bazda %76.4 oldu. Temel gıdada KDV oranının düşürülmesine rağmen artan maliyetler nedeniyle gıda enflasyonu yüksek seyrediyor. TÜİK kapsamında yıllık gıda enflasyonunun %70’in üstüne çıktığını hesaplıyoruz. Yüksek maliyet yansımaları ve bozulan enflasyon beklentileriyle yıllık çekirdek enflasyonun da arttığını tahmin ediyoruz. Ayrıca ay  içinde tütün grubundaki fiyat artışı da manşet enflasyonu yukarı iten bir faktör oldu.

 

Mevcut enflasyon görünümü ve yüksek seyreden emtia fiyatları, manşet enflasyonun 2022 genelinde yüksek  seyredeceğine işaret ediyor. Öte yandan arz sorunlarının ek etkisiyle gıda enflasyonu, manşet enflasyonun da üstünde gerçekleşiyor. Rusya-Ukrayna kaynaklı jeopolitik gelişmelerin seyri, enflasyon patikasında önemli bir belirsizlik yaratıyor. Yılın son ayında baz etkisinin enflasyonda yaratacağı düşürücü etkiyle manşet enflasyonun yılsonunda %50’ye ineceğini tahmin ediyoruz.

 

 

 

 

FÖŞ DEDE anlattı:  Ekonominin 3 Ölümcül Hastalığı

Reuters: Enflasyon Mart’ta yüzde 60’ı geçecek

PMI 10 ayda ilk kez 50’nin altında geldi

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘226201484792800’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap