FTX CEO’su Bankman-Fried: 2024 ABD seçimlerinde 1 milyar $ harcayabilirim

FTX CEO’su Bankman-Fried: 2024 ABD seçimlerinde 1 milyar $ harcayabilirim


Daha önce verdiği birçok röportajda parayı çok fazka önemsemediğini, bir gün tüm servetini bağışlamayı düşündüğünü ve hiçbir şekilde lük hayatına özenmediğini belirten FTX’in genç CEO’su Sam Bankman-Fried, 2024 ABD seçimlerinde de Demokratları destekleyeceğini ve 100 milyon doların üzerinde bir bağış plânladığını söyledi.

Katıldığı bir podcast’te soruları cevaplayan 30 yaşındaki CEO, 1 milyar dolarlık bir tavan seviye belirlediğini ancak Donald Trump’ın aday olması durumunda bu seviyenin de artabileceğini belirtti:

“Sanırım 100 milyon dolardan fazla olacaktır. Ama ne kadar olacağını bilemem. Neler olacağına, kimin aday olacağına bağlı… ‘Kesinlikle 1 milyar dolar son seviyem olacak’ diyemem. Ama en azından şimdilik böyle.”

Yeni bir rekor olabilir

Yaklaşık 20 milyar dolar serveti bulunan Bankman-Fried, 2020 seçimlerinde de Biden’a destek olmuş ve kampanyasına 5 milyon dolardan fazla bağışta bulunmuştu. Ancak eğer söylediği rakamın seviyesine ulaşırsa, bu yeni bir rekor da olabilir. ABD’de resmi kayıtlara göre şu ana kadar en çok bağış yapan kişi ise, 2020 seçimlerinde Trump’a destek olan “casino” zengini olarak da bilinen Sheldon Adelson… Ünlü isim Trump’ın kampanyasına 218 milyon dolar bağışlamıştı. Ancak ABD seçimlerinde kayıt dışı olarak çok daha büyük bağışların yapıldığı biliniyor. Bağışlar normal şartlar altında Federal Seçim komisyonu’na bildirilmek zorunda.

Bilindiği üzere Bankman-Fried, altruism olarak da bilinen, “çok para kazanıp hepsini bağışlama” felsefesine inanıyor ve bunu da her fırsatta dile getiriyor.

Genç CEO, bu sene de Demokrat milletvekillerinin, pandemi önleme çalışmalarına da 20 milyon dolarlık bağış yapmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap