Finlandiya ele geçirdiği Bitcoin’leri Ukrayna’ya bağışlayacak

bitcoin haberleri


İsveç ile birlikte ilerleyen dönemde Nato’ya başvuracağı iddia edilen Finlandiya, suç organizasyonlarından ele geçirdiği Bitcoin’leri Ukrayna’ya bağışlama kararı aldı. Fin basınında yer alan haberlere göre; hükumet ne kadarlık bağış yapacağını henüz kararlaştırmadı ancak bu rakamın yaklaşık 77 milyon dolar (73 milyon euro) olduğu belirtiliyor.

Fin hükumetinin bağış kararını Mart ayında aldığı belirtilirken, bu konuda yaklaşık 1,5 aydır çeşitli araştırmaların da yapıldığı bildirildi. Kuzey ülkesi ayrıca gümrüklerde ele geçirilen 1981 BTC’yi de yine Ukrayna’ya bağışlayacak.

AB yasaklamayı tartışırken, bağışlara sessiz kaldı

Bilindiği üzere Bitcoin’in İş Kanıtı sistemine dayanan madencilik düzeninin, foisl yakıtlar ile elde edilen elektrik harcanması dolayısıyla çevreye zarar verdiği iddia ediliyor ve Avrupa Birliği bu tür sistemlerle çalışan kripto paraları bir süredir yasaklamayı tartışıyor.

Ancak Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte Ukrayna’ya birçok kripto para bağışının yapılması ve en çok bağışın da Bitcoin ile gelmesi, AB otoritelerinin bu konuda sessiz kalmalarına yol açıyor.

Öte yandan çoğunluğunun Kuzey Amerika bölgesinde olduğu Bitcoin madencilik şirketlerinin birçoğu da artık yenilenebilir enerjiyle madencilik yapmaya başladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap