Fidelity yöneticisi Timmer: Bitcoin ve Ethereum’da benimsenme tamamlanmadı

Fidelity yöneticisi Timmer: Bitcoin ve Ethereum’da benimsenme tamamlanmadı


Geçtiğimiz aylarda Bitcoin için 110 bin dolar tahmininde bulunan ve en büyük kripto parayı 1970’lerde altının içinde bulunduğu duruma benzeten Fidelity’nin küresel makro direktörü Jurrien Timmer, mobil telefonlar ile internet kullanım benimsenme rakamlarıyla Bitcoin fiyatı arasında bir ilişki kurarak geleceğe yönelik bir fiyat tahmininde bulundu.

Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, internet ve mobil kullanım benimsenmelerinin, Bitcoin adres sayısına göre geriye gittiğini belirten Fidelity yöneticisi, bunun Bitcoin’in adaptasyonunun tamamlanmadığını gösterdiğini söyledi. Timmer’in yorumları şu şekilde:

Bitcoin genel para yerine geçecek mi? Aşağıdaki grafikte küresel cep telefonu kullanıcıları ile internet kullanıcıları rakamlarını görüyorsunuz ve BTC adres sayısına göre geriye gitmişler. Buradaki iki örnek de Bitcoin’in (ve Ethereum’un) daha gidecek çok yolu olduğunu gösteriyor.

kripto haberleri

Ancak cep telefonları ve internet kullanıcıları rakamlarındaki farklı eğimler Bitcoin’i değerlemede zorluk çıakrıyor. Eğimin ne kadar dik olduğunu bilmeden gelecekteki büyümenin şimdiki değerini nasıl bulabilirsiniz ki?

Fiyat ve ağ boyutu arasındaki geri gidişe dayanarak, Bitcoin için bir adil değer tahmini yapabiliriz. Bunu yaparken de bu iki eğriyi kendimize rehber olarak alabiliriz. “Şimdikinden yüksek olacak” yorumu önerilebilir ancak ne kadar yüksek olacağı da önemlidir. Bu da zaman ufkuna göre değişir.

Cep telefonu benimseme eğrisine dayanarak, modelim 2023’ün sonunda 100 bin dolarlık bir adil değer öneriyor. Bu da 2.5 katlık ya da %58’lik bir yıllık bileşik büyüme oranı demek. Ancak internet lkullanım benimsenmesine baktığımızda, Bitcoin sadece 58 bin dolar da olabilir. Bu da 1.5 katlık ya da %20’lik yıllık bileşik büyüme oranına denk gelir.

Sharpe oranına baktığımızdai cep telefonu benimsenmesi 1.0, internet benimsenmesi ise 0.3 olur. .0’lık bir Sharpe Oranı, mevcut yatırım seçenekleriyle karşılaştırıldığında çekici görünüyor, ancak 0.3’ün çekiciliği konusunda emin değilim.

Sonuç: Bitcoin (ve Ethereum) için benimseme eğrisi hala tamamlanmamış durumda görünüyor ve önümüzdeki yıllarda daha fazla büyüme olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte tarih, eğrinin nasıl “yukarı ve sağ tarafa” gidebileceği konusunda yüksek derecede değişkenlik göstermektedir. Bu durum özellikle nakit akışı eksikliği göz önüne alındığında, Bitcoin’e değer vermeyi daha karmaşık hale getirmektedir.

Son aylarda, Bitcoin’in benimseme eğrisinin biraz düzleşmiş olduğu görünüyor. Bu küçük bir nüans gibi görünse de, fiyat hareketinin son zamanlarda neden güç kaybettiğini bize açıklayabilir.

Tüm bunlar Bitcoin değrlemelerinin, geçmiş yıllardaki döngülere daha az bağımlı şekilde ve dinamik süreçler olacağını gösteriyor. Ayrıca, bilgili yatırımcıların risk ayarı yapılmış kazanç beklentileri de süreci belirleyen bir faktör olacak.

Bu durum, BTC’ye yatırım için giriş noktasının, diğer tüm varlık sınıflarında olduğu gibi her zamankinden daha önemli olduğunu gösteriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap