Fidelity, ABD’de Emeklilerin Fonlarına Bitcoin Eklemesine İzin Verecek

Stevedanews


The New York Times tarafından yayınlanan yakın tarihli bir habere göre, yatırım fonu devi Fidelity Investments, müşterilerin 401(k) tasarruf planlarına Bitcoin eklemelerine izin verme yolunda ilerliyor.

Fidelity’nin ülkedeki bir numaralı emeklilik planı sağlayıcısı olduğu göz önüne alındığında, hareket ABD‘de kripto para biriminin benimsenmesi için potansiyel olarak bir dönüm noktası olabilir. Boston merkezli yatırım devi, 20 milyondan fazla kişinin emeklilik birikimlerini yönetiyor.

Fidelity’den Dave Gray‘e göre, plan sponsorları arasında Bitcoin’e artan talep var.

Yatırım devi, bu yılın sonlarında Bitcoin holding 401(k)’leri sunmaya başlamayı planlıyor. Yüzde 0,9’a kadar bir ücret talep edecek.

Tasarruf planlarının yüksek düzeyde düzenlenmiş olduğunu belirtmekte fayda var; bu, Fidelity’nin yeni girişiminin büyük olasılıkla çok sayıda düzenleyici inceleme çekeceği anlamına geliyor. Geçen ay, ABD Çalışma Bakanlığı, insanların 401(k)’lerine kripto eklemeye karşı uyardı.

Ayrıca, yeni ürünün benimsenmesi, büyük ölçüde işverenlerin çalışanlarının emeklilik fonlarına Bitcoin ekleme konusundaki istekliliğine bağlı olacaktır.

Bitcoin’in en büyük kurumsal sahibi olarak bilinen iş zekası firması MicroStrategy, iddialı planlara şimdiden imza attı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: David Beckham’dan Çok Konuşulacak Patent Başvurusu!

Şirket, kripto alanına giren ilk büyük finans firmalarından biriydi. Boston merkezli şirket, 2014 yılında Bitcoin madenciliğine başladı. Ekim 2018’de bir kripto para birimi çıkardı. 2019’da Fidelity, CEO’su Abigail Johnson‘ın “büyük bir başarı” olarak övgüde bulunduğu kripto saklama işine de girdi. Geçen Kasım ayında, Kanada‘daki yan kuruluşu Kanada’daki ilk düzenlenmiş Bitcoin koruyucusu oldu.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap