Fed’in Gündeminde 75 Baz Puanlık Artış mı Var?

Fed’in Gündeminde 75 Baz Puanlık Artış mı Var?


ABD’de Mayıs 2022 enflasyonunun yüzde 8.3 gelmesi beklenirken, yüzde 8.6 seviyesinde gelmesi. Fed‘in faiz artışına işaret ediyor olabilir. Bu cuma açıklanacak faiz oranlarında yetkililerin 1994’ten bu yana en büyük faiz artışını yapma ihtimali masada. Burada tahminler 75 baz puanlık bir artış yapılacağı yönünde.

Fed’den 75 Baz Puanlık Artış Bekleniyor

Daha önce yapılan açıklamalardan biliyoruz ki Fed, haziran ve temmuz aylarında yarım baz puanlık faiz artırımı yapacak. Ancak bu, son enflasyon oranının beklenenden yüksek gelmesiyle daha yüksek bir artışa etki edebilir.

Enflasyon oranının yüksek gelmesiyle bu haftaki toplantıdan 75 baz puanlık bir faiz artışı yapılması ihtimali de kuvvetlendi.

Wall Street’in büyük şirketleri, son zamanlarda beklentilerini revize etti. oldman Sachs Group Inc. ve Nomura Holdings Inc., bu hafta ve Fed’in Temmuz ayı sonundaki toplantısında 75 baz puanlık artış yapmasını bekliyor. JPMorgan Chase & Co. da bu haftaki toplantıda faizin 75 baz puan artırılacağını tahmine diyor. Barclays Plc ve Jefferies de aynı şekilde.

Fed Başkanı Jerome Powell

Fed Başkanı Jerome Powell ve meslektaşları, pandemi teşviklerini kaldırmakta yavaş kaldıkları ve enflasyonun son 40 yılın en hızlı artışına izin verdikleri için sert eleştirilere maruz kaldı. Bu eleştirilerden sonra da ne gerekiyorsa yapacaklarını söylediler.

Fed Başkanı, haziran ve temmuz aylarında 50 baz puanlık bir temel artış belirlerken, bunun ekonominin yetkililerin beklediği çizgide gelişmeye bağlı olduğunu da söyledi.

Bloomberg‘in haberine göre, 75 baz puanlık bir artış yapılması Fed’in enflasyon güvenilirliği konusunda ciddi olduğunu gösterebilir. Bu da kredibiliteyi artırabilir. Tabii aynı zamanda piyasaların bundan sonra ne yapacağı konusunda kafa karışıklığı da yaşanabilir.

Diğer yandan böyle bir artış, Fed’in pandemi sonrası toparlanmada ne kadar zayıf tahminlerde bulunduğunun altını çizebilir ve Fed‘e olan güven sarsılabilir.

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘1054123718733071’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap