Fed şube başkanları konuştu: İşte enflasyon mesajları

Fed şube başkanları konuştu: İşte enflasyon mesajları


Geçtiğimiz hafta faiz oranını 50 baz puan artıran ABD Merkez Bankası’nın (Fed) iki şube başkanından önemli açıklamalar geldi. Atlanta Fed başkanı Raphael Bostic ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, yaptıkları değerlendirmelerde ABD’de enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ve Fed’in adım atarken çok dikkatli olması gerektiğini belirttiler.

“50 baz puandan fazla yapılacak artırımlara gerek yok”

Ayrı ayrı yapılan açıklamalarda Raphael Bostic, 50 baz puandan daha yüksek bir şekilde faiz artırımları yapılmasının gerekli olmadığını düşündüğünü söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

 • Enflasyon çok yüksek, Fed bir amaç doğrultusunda hareket etmeli.
 • 50 baz puandan daha büyük artışlar yapılmasına ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum.
 • 2023’ün sonu itibariyle Fed’in doğal bir oran olan %2 ilâ 2,5 arasında bir yerde olması gerekir
 • Fed iki ya da üç adım daha atacak ve ekonomiyle enflasyonun bu adımlara nasıl karşılık vereceğini görecek.
 • Tedarik zincirleri gibi Fed kontrolü dışındaki sektörlerin daha iyi bir duruma gelmesini umuyorum.
 • Ekonominin sağlam bir gidişata oturması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. İhtiyaç varsa, parasal daraltma kısıtlı şekilde de yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin’in 20 bine düşmesi kötü olmaz

“Enflasyonun yeniden %2’ye ineceği konusunda şüphem yok”

ABD medyasından CNBC’nin sorularını cevaplayan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de enflasyonun çok yüksek olduğunu, tedarik zincirlerindeki sorunların 2023’ten önce çözülmesini beklemediğini ancak enflasyonu %2’lik enflasyon seviyesine ise yeniden ineceklerinden şüphesi olmadığını belirtti:

 • Amerikan halkı şu an çok yüksek fiyatlarda ödemeler yapıyorlar. Enflasyon ve tedarik zincirleri konusunda kötü haberler var.
 • Özellikle tedarik zincirlerindeki sorunların 2022’de değil, 2023’te çözülmeceğini düşünüyorum. Şirketlerin çoğu hem Ukrayna’daki savaş hem de Çin’deki Kovid etkisinden dolayı bu gecikmenin yaşandığını söylüyorlar.
 • İş piyasası anlamında güçlüyüz ancak enflasyon da çok yüksek, bir dengesizlik var. Bizim bunu dengeye oturtmamız lazım.
 • Hanehalkı tasarruflarında fazladan 2.5 trilyon dolarlık bir para olması ve u paranın harcanmaması beni şaşırttı. Eğer bunlar harcansaydı ekonomi çok daha düz bir yola girerdi. Fed ekonomistlerine, bunun nasıl olduğunu sorduğumda, hanehalkının harcamaları şu anki gelirlerinden yaptıklarını söylediler. Bu yüzden yaklaşımımızı değiştirdik.
 • Yüzde 2’lik hedefimize ulaşmak için yapacağımız daha çok fazla iş var. Son aylarda para daraltma politikasını da ciddi şekilde artırdık. Yüzde 2’lik (enflasyon) seviyeye yeniden ineceğimiz konusunda şüphem yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin neden düşüyor? 34 bin doları da kırdı

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap