FED: Stabilcoin’ler ABD Ekonomisi İçin Büyük Bir Risktir

Stevedanews


Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi (FED), faiz oranlarındaki ve stabilcoin’lerdeki artışın ABD ekonomisi için risk oluşturabileceği konusunda uyardı. Rapor, FED’in ABD finansal sisteminin esnekliğine ve finansal istikrarın nasıl teşvik edilebileceğine ilişkin değerlendirmesini içeriyor.

En dikkate değer iki olay, faiz oranlarındaki keskin artışın ekonomiyi riske atması ve stabilcoin’lerin de risk almasıdır.

ABD ekonomisi, dünyadaki diğer ekonomiler gibi, FED’in faiz oranlarını yarım puan artırmasının ardından değer kaybediyor. S&P 500, Mart 2021’den bu yana ilk kez dün 4.000’in altında kapandı. Analistler daha da büyük kayıplar bekliyor.

Faiz oranlarındaki artış, büyük ölçüde piyasadaki düşüşün nedeni olmuştur. Dünyanın en büyük ekonomisi de tüketicileri etkileyen yüksek enflasyon oranlarından muzdarip. FED, enflasyon ve faiz oranlarındaki olumsuz haberlerin devam etmesinin daha fazla sorun yarattığına dikkat çekiyor.

FED, yüksek oynaklık konusunda uyardı

FED; “Ayrıca, faiz oranlarındaki keskin bir artış, daha yüksek oynaklığa, piyasa likiditesinde strese ve riskli varlıkların fiyatlarında büyük bir düzeltmeye yol açabilir, bu da bir dizi finansal aracıda potansiyel olarak kayıplara neden olarak sermaye artırma yeteneklerini azaltır.” dedi.

FED ayrıca stabilcoin’lerin kaçmaya meyilli olduğuna ve sektör hızla büyümeye devam ettikçe “likidite risklerine maruz kalmaya devam ettiğine” inanıyor. Rapor, onları destekleyen varlıkların değer kaybedebileceğini ve likit hale gelebileceğini söylemeye devam ediyor.

ABD Dolar Endeksi: CNBC
ABD Dolar Endeksi: CNBC

Bazı analistler, doların yüksek seviyelerdeki Hazine getirilerinden fayda sağladığına inanıyor. Ayrıca, diğer piyasalardaki ekonomik kargaşanın doların daha da güçlenmesine yol açabileceğini öne sürüyorlar.

Örneğin, Ukrayna savaşı uzarsa, o zaman Avrupa’daki ilgili para birimleri değerde bir düşüşle karşı karşıya kalabilir. Bu arada ABD doları güvenli bir liman olabilir.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap