İlginizi Çekebilir

Fed Başkanı Jerome Powell, Faiz Kararının Ardından Konuştu

Fed Başkanı Jerome Powell, Faiz Kararının Ardından Konuştu


Amerika Merkez Bankası Fed, Mayıs 2022 faiz kararını 50 baz puan artırma yönünde verdi. 2000 yılından beri en sert faiz artışı olarak değerlendirilen bu kararın ardından Fed Başkanı Jerome Powell da kürsüye çıktı. Jerome Powell, faiz açıklamasının ardından basın ile buluştu.

Fed Başkanı Jerome Powell, Mayıs 2022 Faiz Kararı için Konuştu

Enflasyonun yüksek olduğuna ve piyasaların daraldığına değinen Fed Başkanı Jerome Powell, bilançoda da küçültmelere gidildiğine dikkat çekti. “Yüzde 5,5’lik bir gelişmenin ardından ilk çeyrekte genel ekonomik aktiviteler biraz küçülse de ekonomimiz gücünü koruyor” diyen Powell, hane halkı ve işletmelerdeki yatırımların küçük de olsa gelişmeye devam ettiğini belirtti.

“50 baz puanlık artış getirdik ve bir sonraki toplantılarda da daha fazla artış getireceğiz” diyen Powell, mümkün olan en net şekilde düşüncelerimizi ortaya koyacaklarını ve enflasyonu yüzde 2’lik hedefe getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Gelecek dönemde olacaklara karşı hazırlanmak istediklerini belirten Powell, oldukça dikkatli davrandıklarına dikkat çekti. Powell aynı zamanda Amerikan ekonomisinin daha sıkı para politikalarıyla daha iyi sonuçlara varabileceğinin altını çizdi.

Powell, ekonominin ve ülkenin son iki yılda koşullarla mücadele ederken “dayanıklı olduğunu” da sözlerine ekledi ve enflasyonu düşürmenin güçlü işgücü piyasası koşullarının “sürekli bir dönemi” yaratmak için çok önemli olduğunu söyledi.

Powell aynı zamanda 75 baz puanlık artışın düşünülen bir şey olmadığını da belirtti.

!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘1054123718733071’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap