Fabio Panetta: Kriptolar Yeni Vahşi Batıdır!

Stevedanews


Columbia Üniversitesi‘nde konuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi ve ünlü ekonomist Fabio Panetta, eşler arası işlemlerin kara para aklamayla mücadele (AML) ve terör yasalarına uygun olmasını sağlamak için küresel düzeyde bir işbirliğinin gerekli olduğunu söyledi.

Fabio Panetta, Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto‘nun teknik incelemede kriptografiye büyük bir hayranlık gösterdiğini, ancak “ödeme ve para meseleleriyle ilgili olmadığını” söyledi.

Panetta; “Kamu incelemesinden bağımsız, istikrarlı bir para biriminin anarşist bir ütopyasını gerçekleştirmeyi arzuladılar” diye ekledi.

Ünlü ekonomist, kripto piyasasına yönelik şu eleştirileri sıraladı: Oynaklık, uzun transfer süreleri ve bazılarının anonim olduğunu iddia ettiği işlemlerin izlenebilirliği.

Fabio Panetta: Kripto istikrarsızlık ve güvensizlik getiriyor

Ünlü ekonomist ayrıca, merkezi olmayan finans alanında aracıların var olduğunu da söyledi ve kriptonun yeni bir Vahşi Batı yaratan istikrarsızlık ve güvensizlik getirdiğini söyleyerek sözlerine devam etti.

Fabio Panetta, milletvekillerini “kripto varlıklarının ve ilgili risklerin kontrolsüz bir şekilde yayılmasını” önlemek için hükümetleri düzenlemeler getirmeye çağırdı. Listelediği iki öncelik, AML ve terörle mücadele (CFT) yasalarının yanı sıra kripto varlıklarının yeterli vergilendirilmesidir.

Ayrıca, kamuyu aydınlatma ve düzenleyici raporlamanın güçlendirilmesi gerektiğini de söyledi.

Yetkililer bu konularda çalışmalar yapıyor ve en azından vergilendirme konusunda çok fazla faaliyet var. Yıl sonuna kadar daha geniş çerçeveler beklenebilir.

Herkes Panetta ile aynı fikirde değil, özellikle kripto meraklıları… Ünlü ekonomistin eleştirilerinden bazıları doğru olsa da çoğu yanıltıcı veya yanlış.

Örneğin; Merkezi Olmayan Finans (DeFi), kripto destekçilerinin isteyeceği ölçekte olmasa bile, gerçekten de çok merkeziyetsiz olabilir.

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu geçtiğimiz günlerde, barındırılmayan kripto cüzdanlarını etkileyecek bir değişiklik lehinde oy kullandı. ABD Hazinesi de bu kuralı düşünüyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Avustralya’da Neler Oluyor? Bitcoin ETF’si Geri mi Çekilecek?

DeFi ve merkezi olmayan cüzdanlara geçiş, hükümetler arasında bir tema haline geliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), DeFi’nin finansal piyasalar için risk oluşturduğunu ve düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Bununla birlikte, merkezi olmayan teknolojinin doğası gereği büyük ölçüde kontrol edilemez olduğu göz önüne alındığında, bu yasaların hedeflerine tam olarak nasıl ulaşacağı ilerleyen zamanlarda görülecektir.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap