Ethereum domain’lerinde rekor hareket: % 700 artış

Ethereum domain’lerinde rekor hareket: % 700 artış


Ethereum tabanlı alan adı hizmeti Ethereum Name Service’in (ENS) sunduğu .eth uzantılı alan adları, son zamanlarda adeta kapış kapış gidiyor.

ENS, 2017 yılından bu yana mevcuttu fakat bugünlerdeki ilgiyi daha önce hiçbir zaman görmemişti. Özellikle 0000 ile 9999 arasında değişen .eth alan adlarında bir çılgınlık yaşanıyor.

Dune Analytics verilerine göre, 21 Nisan günü 2 bin 700 alan adı kaydedilirken 28 Nisan’da bu sayı 21 bin 188’di. Dolayısıyla bir günde kaydettirilen alan adı sayısı, yüzde 710 oranında artış gösterdi.

Biri 160 bin dolara satıldı

Söz konusu alan adları arasında şimdiye kadar en yüksek ödeme, 555.eth’ye yapıldı. Bu alan adı için yaklaşık 160 bin dolar değerinde 55.5 ETH ödendi.

.eth alan adlarının her biri esasında bir NFT. Bu alan adları, Ethereum cüzdan adresinin yerine geçebiliyor ya da web sitesi URL’i olarak kullanılabiliyor.

ENS’ye olan ilgi, öyle bir noktaya geldi ki alan adları kayıtlarının yapıldığı app.ens.domains sitesi, gelen trafiği kaldıramayarak çöktü. Perşembe günü artan problemler daha sonra çözüldü.

ENS fiyatı düşen piyasada yükselişe geçti

Ethereum Name Service’e dönük ilgi, protokolün token’ı olan ENS’yi de olumlu etkiledi. Bitcoin başta olmak üzere kripto paralardaki genel düşüşe karşın ENS, bugün 16.22 dolardan 23.21 dolara yaklaşık yüzde 45 arttı.

ENS, Kasım 2021’de gerçekleştirilen airdrop ile piyasaya sürülmüştü. 31 Ekim 2021 tarihi öncesinde .eth alan adı satın alanlar, ücretsiz yapılan ENS dağıtımı sayesinde 15 bin dolar ile 84 bin dolar arasında değişen değerlerde ENS token’ına hak kazanmışlardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap