Endonezya’da 1 Mayıs İtibariyle Kriptolara Vergi UygulanacakKripto ticaretinde son zamanlarda yaşanan artışın bir sonucu olarak Endonezya, kripto para işlemlerinden katma değer vergisi (KDV) ve bu tür yatırımlardan elde edilen sermaye kazançları üzerinden gelir vergisi almak istiyor.

Reuters’in bildirdiğine göre, vergi yetkilisi Hestu Yoga Saksama‘nın 1 Nisan tarihli haberine göre Endonezya, özellikle 1 Mayıs’tan itibaren bu tür yatırımlardan elde edilen sermaye kazançlarının yanı sıra her iki işleme de %0,1 KDV uygulamak istiyor.

Güneydoğu Asya‘nın en büyük ekonomisinde COVID-19‘un patlak vermesinin ardından, dijital varlıklara olan talep arttı ve kripto sahiplerinin sayısının 2022’in sonunda 14 milyona ulaşması bekleniyor.

Emtia Vadeli İşlemler Ticareti Düzenleme Kurumu‘nun istatistiklerine göre, emtia vadeli işlem piyasalarındaki kripto para birimi işlemlerinin toplam değeri, 2020’deki işlem sayısından on kattan fazla bir artışla 2018’de 859.4 trilyon rupiye (59.8 milyar $) ulaştı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Tether Gold, Bitfinex Borrow’a eklendi!

Endonezyalıların kripto ticareti yapmasına izin verildi

Endonezyalıların bir emtia olarak kripto para ticareti yapmalarına izin veriliyor; ancak bunları bir ödeme şekli olarak kullanmalarına izin verilmiyor.

Saksama bir medya brifingine; “Kripto varlıklar, ticaret bakanlığı tarafından tanımlanan bir emtia oldukları için KDV’ye tabi olacak. Onlar bir para birimi değil; yani gelir vergisi ve KDV uygulayacağız.” dedi.

Endonezya’nın kripto üzerindeki KDV’si, ülkenin %11 olan genel satış vergisinden (GST) çok daha düşük. Sermaye kazançları üzerindeki gelir vergisi, hisse senetlerindeki ile aynı: brüt işlem değerinin %0,1’i.

Yetkililer, geçen yıl oluşturulan kapsamlı vergi mevzuatının kripto varlıklara vergi uygulanmasının yasal dayanağı olduğunu belirtti.

Özellikle, bu tüzük, gelir tahsilatını etkileyen COVID-19 salgını sonrasında vergi tahsilatını iyileştirmeye çalıştı.Bize destek olun

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap