Endonezya kripto para işlem ve gelirlerinden %0.1 vergi alacak

Endonezya kripto para işlem ve gelirlerinden %0.1 vergi alacak


Özellikle koronavirüs pandemisi sebebiyle kripto para benimsenmesinin inanılmaz şekilde arttığı ülkelerden biri olan Endonezya’da 1 Mayıs itibariyle kripto para işlemlerinden ve elde edilen gelirden yüzde 0.1’lik vergi alınmaya başlanacak.

“Para olarak kabul etmiyoruz”

Konuyla ilgili konuşan yetkili isim Hestu Yoga Saksama, kripto varlıkların emtia olarak kabul edilmelerinden ötürü böyle bir uygulamaya gittiklerini belirtti:

“Kripto varlıklardan KDV almamızın sebebi, Ticaret Bakanlığı tarafından emtia olarak kabul edilmeleridir. Para olarak kabul etmiyoruz. Bu yüzden hem KDV hem de gelir vergisi alacağız. Hükumetimiz ilgili yasa konusunda diğer detaylar için de çalışmalarını sürdürüyor”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Kapanan kripto para borsasında 400 bin dolar kaybetti

Emtia Vadeli İşlemler Regülasyon Kurumu’ndan alınan bilgilere göre; 11 milyondan fazla kripto para sahibinin olduğu ülkede geçen sene kripto varlık işlem değeri 60 milyar dolar olarak belirlenmişti. Güney Asya ülkesinde ayrıca, diğer birçok ülkede olduğu gibi kripto para/varlıkların kullanımı ödemelerde yasak.

Kripto varlıklar üzerindeki KDV oranı, Endonezya mal ve hizmetlerinin çoğuna uygulanan %11’lik oranın ciddi şekilde altında kalması da dikkat çekiyor. Endonezya’da kripto paralarla ilgili vergi kanunu ilk olarak geçen sene çıkarılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap