Emmanuel Macron: Kendi Kendini Düzenleyen Bir Finans Sektörüne İnanmıyorum

Stevedanews


Fransa‘daki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turundan sadece birkaç gün önce, görevdeki Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, daha önce hakkında fazla konuşmadığı bir konu olan dijital ekonomi hakkındaki düşüncelerini paylaşmak için yerel medyayla bir araya geldi. Emmanuel Macron, sektörün önemini vurgularken, finansal teknoloji düzenlemelerine yönelik pan-Avrupa yaklaşımına verdiği desteği bir kez daha yineledi.

Fransız yayın organı The Big Wale ile yapılan röportaj, Macron’un sağcı popülist Marine Le Pen ile karşı karşıya kalacağı seçimlerin ikinci turundan iki gün önce, bugün yayınlandı. Çoğu ankete göre, Macron’un yarışı kazanma olasılığı daha yüksek; ancak marjın çok ince olması bekleniyor. Macron, 2017’de ikinci turda oyların %66,1’ini alarak Le Pen’i geride bırakmıştı.

Dijital ekonomi, Web 3.0 ve kripto ile ilgili bir dizi soruyu yanıtlayan Macron, yenilikçiliğe yönelik ticari marka ihtiyatlılığından emin:

“Fransa ve Avrupa’nın web’in gelecek nesillerine liderlik etmesi için […] kaçırılmaması gereken bir fırsatı temsil ediyor. Ama aynı zamanda sosyal ve toplumsal bir meydan okumadır.”

Macron, başkanlık döneminde Fransız unicorn şirketlerinin (yani 1 milyar dolar veya daha fazla değere sahip özel girişimlerin) sayısının 3’ten 26’ya, Fransız startup’larına yapılan toplam yatırımların beş kat arttığına dikkat çekmekten memnun görünüyordu. Ayrıca, 2030 yılına kadar unicorn statüsüne sahip 100 Fransız şirketinde ve 10 Avrupa devi olmak üzere çıtayı belirlemekten bahsetti.

Macron, bunu başarmanın bir yolunun, önümüzdeki beş yıl içinde 400.000 ila 500.000 ek geliştiriciyi eğitmek için devlet okullarında kod öğrenimini genişletmek olacağını söyledi.

Başkan ayrıca, Avrupalı ​​oyuncuların “Web3 ile ilişkili teknolojik yapı taşlarında ustalaşma” konusunda Amerikan veya Çinli teknoloji devlerine bağımlı olmamalarının önemli olduğunu söyleyerek “Avrupa metaverse”ünden daha önce bahsettiğini de detaylandırdı. Emmanuel Macron, Avrupa’nın muazzam kültürel mirası nedeniyle NFT sektöründe bir avantaja sahip olduğunu belirtti.

“Kültür politikamızı bu devrim olmadan düşünemeyiz. Ana kültür kurumlarımızın dijital ikizleri veya fiziksel koleksiyonlarının varyasyonlarını teşvik ederek, yayarak ve koruyarak bir NDT politikası geliştirmelerini istiyorum.”

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Axie Infinity Hackinden 5.8 Milyon Dolar Kurtarıldı

Avrupa Parlamentosu’nun son kripto düzenlemeleri hakkında yorum yapan Emmanuel Macron, mevcut yaklaşımı (ve özellikle MiCA çerçevesini) destekledi ve yeni kuralların yeniliği engellememesi gerektiğini belirtti:

“Kendi kendini düzenleyen bir finans sektörüne inanmıyorum. Bu ne sürdürülebilir ne de demokratik olacaktır. Yeniliği teşvik ederken sektörün güven içinde gelişmesini sağlamak için doğru koşulları belirlemek kamu otoritelerinin görevidir.”

44 yaşındaki politikacı, son zamanlarda halktan tepki alan Dijital Euro (CBDC) projesini de net bir şekilde destekledi.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap