Elon Musk’tan Warren Buffet yorumu: Birçok kez “Bitcoin” diyor

Elon Musk'tan Warren Buffet yorumu: Birçok kez


Geçmişte birçok kez Bitcoin’i değersiz gördüğünü belirten ve “fare zehiri”nden, “Ceketimin düğmesi kadar değeri yok” tanımlamalarına kadar ses getiren yorumlarda bulunan Warren Buffet, bu kez de “Dünyadaki tüm Bitcoin’leri bana teklif etseler 25 dolar bile ödemem” değerlendirmesiyle gündeme oturdu.

Bitcoin’in hiçbir somut değer içermediğini belirten Buffet’ın bu yorumlarına ise kripto para yatırımları bulunan ve dünyanın sayılı işadamları arasında yer alan birçok isim de kayıtsız kalmadı. Elon Musk’tan Michael Saylor’a ve Marc Andreessen’e kadar ünlü yatırımcı ve işadamları Buffet ile üstü kapalı şekilde adeta dalga geçtiler.

Elon Musk’tan reklam vurgusu

Twitter’ın satın alınma sürecinde artık sona gelen Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Buffet’ın konuşmasıyla ilgili, “Haha birçok kez ‘Bitcoin’ diyor” yorumunu yaptı ve Buffet’ın istemeden de olsa Bitcoin’in reklamını yaptığını imâ etti. Bilindiği üzere Musk’ın shibi olduğu iki şirket Tesla ve SpaceX’in de bilançolarında Bitcoin bulunuyor. Musk özellikle geçen seneye, Bitcoin politikasıyla damga vurmuştu. Tesla, Şubat ayında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin alımı yapmış ve bu meblağın 270 milyon dolarını Mart ayında dolara çevirmişti. Şirket daha sonra Bitcoin ile araç satışı dönemini başlatmış ama Musk Mayıs ayında kripto para tarihinin en büyük U dönüşlerinden birine imza atarak bu politikayı askıya aldıklarını açıklamıştı. Ünlü işadamı Temmuz ayında da SpaceX’in bilançosuna da Bitcoin eklediklerini duyurmuştu ancak bu açıklamanın fiyata, Tesla’da olduğu kadar etkisi olmamıştı.

Michael Saylor: Kimse bahsetmeden duramıyor

Buffet’ın açıklamalarına sessiz kalmayan isimlerden biri de Michale Saylor’dı. Bitcoin alımlarıyla bilinen MicroStrategy CEO’su, Musk’ın tweet’inin altına “Kimse Bitcoin’den bahsetmeden duramıyor” dedi ve en büyük kripto paranın önemine dikkat çekti.

Buffet ne demişti?

Ünlü yatırımcı sahibi olduğu şirket Berkshire Hathaway’in yıllık hissedarlar toplantısında sağ kolu ve bir başka Bitcoin karşıtı işadamı Charlie Munger ile soruları cevapladı ve değerlendirmelerde bulundu.

Bitcoin hakkında hiçbir soruyu cevaplamak istemediğini ancak buna rağmen sessiz kalmayacağını belirten Buffet, “Dünyadaki Bitcoin’lerin hepsini teklif etseler 25 dolar bile vermem. Bitcoin hiçbir şey üretmiyor. Sadece onu son alan kişinin, bi,r öncekine göre daha fazla fiyat ödemesine bağlı bir varlık” demişti.

Buffet’ın sağ kolu olan Munger da daha önce yaptığı bir yorumda kripto para amdenciliğini yasaklayan Çin’in doğru bir karar verdiğini söylemişti. Munger ve Buffett’ın Çin’de, araba üreticisi BYD de dahil olmak üzere birçok yatırımları bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap