Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması ne anlama gelecek?

Elon Musk, Televizyon’da Mutlu Bir Yemek Yemeyi Teklif Etti: McDonald’s Yanıtı
Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ne algılama geleceğini kimse bilmiyor, ancak bu, insanların bu mevzuda fikir sahibi olmasını engellemiyor.

PARİS, FRANSA – 26 Nisan: Bu fotoğraf illüstrasyonunda, Elon Musk’ın Twitter hesabı, 26 Nisan 2022’de Paris, Fransa’da Twitter web sitesinin ana sayfasının önünde bir iPhone ekranında görüntüleniyor. ABD’li multi-milyarder Elon Musk, firmanın idare kuruluyla iki hafta süren bilek güreşinin arkasından 25 Nisan Pazartesi günü toplumsal ağ Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı.

Elon Musk seyircileri Twitter tartışmalarına yabancı değil. Çevrimiçi mektupları fırladı ve bitcoin ve dogecoin benzer biçimde kripto para birimlerinin kıymetini düşürdü . SpaceX’in kurucusunun, Taylandlı okul çocuklarını kurtarmaya dahil olan bir İngiliz mağaracıya atıfta bulunan tweet’i, Musk’ı savaşmaya ve bir hakaret davasını kazanmaya zorladı. Sonra, doğal ki, çevrimiçi varlığını kullanarak Tesla’yı 420 dolardan özel olarak alacağını önermek için – ot içme kültürüne bir referans. Dublör ona bir Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) soruşturması ve 40 milyon dolarlık bir antak kalma sağlamış oldu. Ancak tüm bu tuhaflıklar göz önünde bulundurulduğunda bile, Musk’ın Twitter’ı satın alması destanı bir mantardır.

Boring Company’nin kurucusunun Twitter’ı 44 milyar dolara satın alacağının duyurulmasına kadar geçen üç hafta, iniş çıkışlarla dolu geçti. Nisan başında Twitter hisselerinin %9,2’sini satın aldığını duyurmasıyla başladı .

Twitter, firmanın en büyük hissedarı olduktan sonrasında firmanın yönetim kuruluna katılmasını bekliyordu. Musk, birkaç gün sonrasında bu beklentiyi, ne de olsa katılmayacağını söyleyerek torpido etti. Analistler, idare kuruluna katılmayı reddetmenin Musk’a isterse daha büyük bir hisse satın alma yetkisi vereceğini belirtti. Bir yönetim kurulunda olmak, hissedarlara karşı, idare kurulu üyesi olmamanın haiz olmadığı sorumluluklarınız olduğu demektir.

Bu, söylenti değirmeninin dönmesine niçin oldu. Fısıltılar, işlerde düşmanca bir devralma bulunduğunu öne sürdü. Yakında doğrulandılar.

14 Nisan’da Musk, Twitter’ı satın almayı teklif ettiğini resmen deklare etti. SEC ile yaptığı dosyaya bir bağlantı ekledi. Teknoloji kralı, toplumsal medya platformunu hisse başına 54.20 dolara satın alacağını söyledi. Kartal gözlü takipçiler , rakamda kendisini geçmişte SEC ile birlikte sıcak suya düşüren “420” sayısının da yer aldığını kaydetti.

26 Nisan Pazartesi günü Twitter idare kurulunun teklifini kabul ettiği haberi geldi. Anlaşma altı ay arasında tamamlanacak. Düzenleyici onay bekliyor.

Anlaşma tamamlandıktan sonra nasıl biteceğini kimsenin bilmemesine rağmen, uzmanlar defne üzerinde dinlenmiyorlar. Mevcut Twitter liderliği bile gayri muayyen görünüyor.

The New York Times’a gore, Kasım 2021’de Twitter’ın CEO’su olarak atanan Parag Agrawal, “Anlaşma kapandığında, bu firmanın hangi yöne gideceğini bilmiyoruz” dedi. Gelecekleriyle alakalı endişeler.

Engadget’ın haberine göre Twitter başkanı Bret Taylor, satın alma işlemi tamamlandıktan sonra idare kurulunun dağılacağını doğruladı .

Musk’ın kendisi yapmış olduğu açıklamada , “İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasinin temel taşıdır ve Twitter, insanlığın geleceği için dirimsel ehemmiyet taşıyan konuların tartışıldığı dijital kent meydanıdır.” Dedi . “Ayrıca ürünü yeni özelliklerle geliştirerek, güveni çoğaltmak için algoritmaları aleni kaynak yaparak, spam botlarını yenerek ve bütün insanların kimliğini doğrulayarak Twitter’ı her zamankinden daha iyi hale getirmek isterim. Twitter’ın muazzam bir potansiyeli var – onu ortaya çıkarmak için şirket ve kullanıcı topluluğuyla birlikte çalışmayı dört gözle temenni ediyorum.”

Bu belirsizlik, insanların uzun bildiriler imzalamasını ve gelecekle alakalı uyarılarda bulunmasını engellemedi. Uzmanlar, Musk anlaşmasının toplumsal medya platformu, konuşma özgürlüğü ve daha geniş Musk ekosistemi için ne idrak etme geleceği mevzusunda Twitter’ı, geniş sayfaları ve blogları sıcak yorumlarla doldurdu. Peki ne dediler?


Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla alakalı herkesin bir fikri var
Musk’ın Twitter’ı satın alacağı haberine oldukca sayıda yorum geldi. Çoğu, ya kendi kendini anlatım özgürlüğü ilan eden mutlakiyetçinin platformu satın almasını memnuniyetle karşılıyor yahut gelecek şeyler hakkındaki endişelerini dile getiriyor.
Politikacılar ağzını sıkı tutmadı. Amerika Başkanı Joe Biden’ın sözcüsü, sahibi kim olursa olsun, bir süredir “büyük toplumsal medya platformlarının gücünden endişe duyduğunu” söylemiş oldu. Demokrat senatör Elizabeth Warren , anlaşmayı “demokrasimiz için bir korku” olarak nitelendirdi.

Yahoo’nun bildirdiğine gore Cumhuriyetçiler ise, platformda muhafazakarlık karşıtı bir önyargı olarak gördükleri şeye son vereceğine inanarak Twitter’ı özel hale getirme planlarını memnuniyetle karşıladılar .

Senatör Marsha Blackburn, Twitter’da “Bugün muhafazakar olmak için mükemmel bigün” diye tweet attı ve ekledi: “Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması solu korkutuyor şu sebeple muhafazakarları sansürleme güçlerinin tehdit edilmesini istemiyorlar.”

Musk’a ilişkin bir sosyal medya platformunun geleceği mevzusunda hepimiz aynı derecede heyecan duymuyor.

İnsan hakları grupları, BBC tarafından bildirildiği üzere, ılımlılıktan vazgeçmenin nefret söyleminde artışa yol açabileceği mevzusunda uyardı . Diğerleri, devralmanın, devrik Amerika Başkanı Donald Trump’a ait olanlar gibi, askıya alınan hesapların geri memnuniyetle karşılanabileceği anlamına gelip gelmeyeceğini sordu. Trump, Twitter’a dönüşü reddetti , bunun yerine kendi mücadele platformu TRUTH’a katılmayı planlıyor.

Kullanıcılar , haberlere tepki olarak Twitter’ı kitleler halinde bıraktılar veya en azından bırakacaklarını söylediler. The Good Place oyuncusu Jameela Jamil, hesaplarını bırakan kullanıcılar arasında.

Jamil , platformdan ayrılmadan ilkin , “Bu anlatım özgürlüğü teklifinin, bu cehennem platformunun tamamen kanunsuz nefret, taassup ve kadın düşmanlığının son biçimine ulaşmasına destek olacağından korkuyorum” dedi .

İnsanların Twitter’ı bırakacağını duyurması yeni bir şey değil. Kullanıcılar, yıllar boyunca birçok kere toplu bir göçle tehdit ettiler. Birçoğu genellikle bir müddet sonra geri rotatif.

Digital Rights Watch başkanı Lizzie O’Shea, The Guardian’a Avustralya lobi grubunun devralmayla ilgilendiğini söyledi.

O’Shea, “Özgür konferans mühim olsa da, güç asimetrilerini ve insanların özgürce konuşmasını engellemiş olan diğer engelleri hesaba katmalısınız” dedi.

“Musk’un anlatım özgürlüğü mutlakıyetçiliği, teraziyi susturabilen yada eleştirmenlere zorbalık edebilen varlıklı ve güçlülerin lehine çevirecek. Musk’ın gerçekten istediği şey hesap verebilirlikten kurtulmak.

“Musk’un içerik denetimine yönelik önerilen yaklaşımı, Twitter’ı birçok insanın özgürce hitabı için daha az emin bir yer haline getirirken, kuvvetli dezenformasyon ve propaganda kampanyalarının denetlenmeden yayılmasına izin verecek.”

duyulmamış değil
Herkesin ağzındaki sual “sırada ne var?” gibi görünüyor.

“Elon Twitter’ı aya götürebilecek mi?” GlobalData araştırma firmasında kıdemli analist olan Lil Read, Verdict’e şunları söylüyor: “Dogecoin ile denedi, sadece bunu, içerik denetimi ile ifade özgürlüğünü dengelemeyi gerektiren bir sosyal medya platformu için yapmak birkaç tweet’ten fazlasını alacak.”

Bununla beraber, “teknoloji patronlarının” medya kuruluşlarına sahip olarak “dünya görüşlerini tanıtmasının” hiç duyulmamış bir şey olduğunu belirtiyor.

Read, “Jeff Bezos, The Washington Post’u 2013’te satın aldı” diye devam ediyor. “Jack Ma, South China Morning Post’u 2016’da satın aldı . 2022’de Elon, Twitter’ı satın alarak bu adımları takip ediyor – ancak onun yolu daha az ayak basıyor.

“Jüri, toplumsal medya platformunun daha sosyal mi yoksa daha çok medya mı olduğu konusunda hala kararsız olsa da, çevrimiçi içerik denetlemeyi çevreleyen düzenleyici engellerle karşılaşacağına kuşku yok. Dijital kent meydanında bile kurallar var. Elon, Tesla’da inanılmaz şeyler yaptı.

“Ancak, büyük pil kimyası zorluklarının üstesinden gelmek, insanları reel bir kasaba meydanına hapsedebilecek şeyleri içerebilen çevrimiçi içerik denetiminin sert gerçekleriyle karşı karşıya kalındığında çocuk oyuncağı olabilir.”

Twitter’da işler hala havadayken, kesin olan bir şey var: Musk bundan sonrasında ne oluşturmaya karar verirse versin: insanların bu mevzuda bir fikri olacak.

Sorumluluk Reddi: Burada ifade edilen görüş yatırım tavsiyesi değildir – sadece bilgilendirme amaçlıdır. https://www.coinsondakika.com/ ‘in görüşünü yansıtmak zorunda değildir. Her yatırım ve tüm ticaret risk içerir, bu nedenle karar vermeden önce daima kendi araştırmanızı yapmalısınız.Gönderi Görünümleri:
27Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap