Elon Musk, Kripto Dolandırıcılığını Teşvik Eden Deepfake’e Tepki Gösterdi

Stevedanews


Tesla CEO’su Elon Musk, sahte bir kripto projesini desteklediği iddia edilen deepfake* bir videoya tepki gösterdi.

Kısa süre önce yayınlanan bir tweet’te, milyarder iş adamı videodaki kişinin “kesinlikle” o olmadığını belirtti.

Bu haftanın başlarında Twitter’da viral hale gelen deepfake video, yatırımcıları kripto mevduatlarında %30 getiri sunan bir ticaret platformuna yatırım yapmaya çekmeyi amaçlıyor.

Birçok Dogecoin hayranı, Musk’ın sesinin robotik ve anlaşılmaz olduğunu iddia ederek videonun kalitesizliğinden sorun çıkardı. Bir Twitter kullanıcısı; “Bu korkunç bir derin sahtekarlık” diye tweet attı.

Dogecoin kurucu ortağı Billy Markus, böyle bir sahtekarlığa düşecek kadar aptal olanların paralarıyla yollarını ayırmayı hak ettiğini belirtti.

Açıklama: Deepfake, birinin gerçek hayatta gerçekte olmayan şeyleri yapması için ikna edici bir şekilde değiştirilmiş bir sentetik medya parçasıdır.

Yüksek kaliteli klonlar oluşturmak, pahalı hesaplama kaynakları gerektirir. Genellikle üretken bir çekişmeli ağ (GAN) yardımıyla oluşturulurlar.

Deepfake’lerin giderek daha karmaşık hale gelmesiyle, manipüle edilmiş medyayı tespit etmek için kullanılabilecek güvenilir algılama araçlarına acilen ihtiyaç duyulmaktadır.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap