ECB yöneticisinden Bitcoin yorumu: Tamamen kumar! Engellenmeli

ECB yöneticisinden Bitcoin yorumu: Tamamen kumar! Engellenmeli


Mart ayında İş Kanıtı sistemiyle çalışan kripto paraların yasaklanması yönünde ortaya koyulan yasa taslağını reddeden ancak şu anda anonim cüzdanların ve regüle edilmemiş borsaların yasaklanması konusunda bir başka yasa tasarısını oylamaya hazırlanan Avrupa Birliği’nde, bölgenin merkez bankası yöneticisi Fabio Panetta yine kripto para karşıtı açıklamalarda bulundu.

“Tamamen kumar ve enerji hacıyor”

Daha önce de başkan Christine Lagarde gibi Bitcoin başta olmak üzere kripto paraları eleştiren Panetta, Avrupa Parlamentosu Ekonomik İşler Komitesi’nde konuştu:

“Bitcoin gibi tamamen kumar olan faaliyetlere karşı müdahalede bulunmalıyız. Olabilecek en az şekilde tolerans göstermeliyiz. Bu tür varlıklar ayrıca aşırı derecede fazla enerji harcıyorlar. Hiçbir sosyal rolleri yok. Kâr payı dağıtmıyorlar. Atrkalarında hiçbir ekonomik aktivite de yok. Mücadele etmek de kolay değil. Bunu yapmak için uluslararası koordinasyon gerekiyor”

Finlandiyalı politikacıdan Rusya ve Bitcoin sorusu

Panetta’nın açıklamaları ise bir Finlandiyalı politikacının Rusya’nın, Batı yaptırımlarını delmek için Bitcoin kullandığına dair bir soru üzerine geldi. Panetta geçtiğimiz günlerde de benzer bir toplantıda Bitcoin ve diğer kripto paraların Ruslar tarafından, yaptırımları atlatmak için kullanıldığını iddia etmişti.

AB Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde da, neredeyse her konuşmasında Bitcoin başta olmak üzere kripto paraları eleştiriyor ve bu tür dijital varlıkların kesinlikle para olarak kabul edilmemesi gerektiğini söylüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
kripto haberlerikripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap