Diğer Stabilcoinler Düştüğünde Tether USD₮ Sabitini Nasıl Korur?

Stevedanews


TerraUSD’nin (UST) çöküşü, bu hafta kripto piyasasına şok dalgaları gönderdi. UST, birkaç gün içinde %50 çökmeden önce 18 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşan yüksek profilli bir stabilcoin’di. UST’ye bağlı ve mekanizmasını keşfedeceğimiz bir kripto para birimi olan LUNA, 5 gün içinde %90’ın üzerinde çöktü.

UST, bir stabilcoin olarak anılsa da Tether USD₮ gibi teminatlandırılmış stabicoin’lerle hiçbir ortak yanı yoktur. UST, algoritmik bir stabilcoindir.

Tether USD₮ Neden Daha Güvenilir?

UST yatırımcılarının uğradığı son kayıplar göz önüne alındığında, birçok kullanıcı UST’nin akıl almaz çöküşü göz önüne alındığında, Tether USD₮’ye güvenip güvenemeyeceklerini sorguluyor olabilir.

Neyse ki, tek yapmanız gereken Tether USD₮’nin geçmişine ve siciline bakmaktır.

Tether USD₮, kripto piyasasında uzun yıllardır dolar bazlı likiditenin birincil formu olarak güven kazandı ve kripto piyasası dramatik çöküşlerden payını aldı!

USD₮’nin istikrarını anlamak için, borsalarda USD₮’nin piyasa fiyatlandırması ile Tether aracılığıyla her zaman kullanılabilen geri ödeme kolaylıkları arasındaki farkı bilmek önemlidir.

2015’ten beri Tether, USD₮ token’ı başına 1 $ değerinde USD₮ için bir geri ödeme talebini işleme koymadı. Açık piyasada USD₮, Binance gibi borsalarda saptığı birkaç kısa ömürlü örnek olmasına rağmen, bu fiyattan neredeyse hiç sapmadı.

Bu gerçekleştiğinde, USD₮’nin artık rezervlerle 1’e 1 oranında desteklenmediği veya USD₮ sabitleyicisinin kaybolduğu veya Tether kullanımlarının USD₮ başına 1 doların altında işlendiği anlamına gelmez. Sadece borsalar üzerindeki satış baskısının o borsadaki sınırlı likiditeyi aştığını gösteriyor.

Herhangi bir borsa, defterlerinde her USD₮ token’ının dolar ile takasını işlemek için yeterli likiditeye sahip olmayacaktır. Borsa likiditesinin çok düşük olduğu durumlarda, yatırımcılar tam olarak Mayıs ayında olduğu gibi bir geri ödeme talep etmek için Tether’e gelirler.

11 ve 12 Mayıs’ta USD₮ fiyatı, birkaç borsadaki tipik 1$ fiyatından saptı. Bu, yatırımcıların bu borsalarda indirim karşılığında USD₮ satın almasına ve ardından bu USD₮ tokenlerini Tether ile 1’e 1 bazda kullanmalarına neden oldu.

11 Mayıs’tan bu yana Tether, doğrulanmış yatırımcılar için 7 milyar dolarlık USD₮ itfasını başarıyla işledi. Gönderilen her geri ödeme talebinin tamamı kullanıldı. USD₮ sabitine USD ile 1’e 1 saygı duyuldu. Kusursuz bir şekilde yönetilen bu itfanın boyutu, USD₮’nin açık ara sektördeki en sağlam stabilcoin olduğunu gösteriyor. Tether, sürekli risk yönetimi ve stres testi senaryoları yürütür ve banka tarafından yönetilen bir senaryoda bile itfaları yönetmek için her zaman elinizin altında likit bir varlık portföyüne sahip olmanızı sağlar.

Algoritmik Stabilcoin Nasıl Çalışır?

Her bir token’ın tamamen teminatla desteklendiği teminatlı stabilcoin’lerin aksine, algoritmik stabilcoin’ler, sıklıkla önemli ölçüde başarısız olan çeşitli piyasa işlemleri yoluyla değerlerini korumaya çalışırlar. Her zaman tamamen rezervlerle desteklenen Tether USD₮ ile karşılaştırıldığında, algoritmik stabilcoin’ler piyasa oynaklığına karşı oldukça savunmasızdır.

Farklı algoritmik stabilcoinler fiyat istikrarını sağlamak için farklı mekanizmalar kullanırken, genellikle token’ların yaratıldığı veya yok edildiği bir tür arz ayarlaması kullanırlar.

Terra UST, UST’nin değerini bir süreliğine $1 olarak sabitlemek için UST ve LUNA arasında bir takas işlevi kullandı.

Terra, her iki varlığın fiyatından bağımsız olarak 1 UST’nin 1 $ LUNA ile değiştirilebileceği bir zincir üstü takasa sahipti. Bu nedenle, UST’nin değeri 1 doların altına düşerse, kullanıcılar UST’yi LUNA ile değiştirmeye teşvik edildi. Ek olarak, UST 1 doların üzerine çıktığında, kullanıcılar LUNA’yı UST ile değiştirebilir, burada LUNA’nın her bir doları 1 UST basmıştır. Bu süreçte, LUNA’nın bir kısmı yakıldı ve geri kalanı bir şirket hazinesine gönderildi.

Terra daha sonra bu LUNA’yı, oluşturdukları Anchor adlı bir protokole yatırılan herhangi bir UST’ye %20 faiz ödeyerek insanları UST oluşturmaya ve vermeye teşvik etmek için kullandı. Ayrıca, sabitleyici baskı altına girdiğinde UST fiyatını dengelemek için de kullandılar.

Anchor tarafından ödenen faiz, kullanıcılar faiz kazanmak için bastıkça UST’nin büyümesini sağlayan ana teşvikti. Ancak, Terra’nın %20’sini ödeyebilmesinin tek yolunun, faizi şirket hazinesinden fonlarla sübvanse etmek olduğu kısa sürede anlaşıldı.

Bu, LUNA’nın fiyatı artmaya devam etmedikçe ve kullanıcılar giderek daha fazla UST basmaya devam etmedikçe, Terra’nın kullanıcıları ilk etapta UST kullanmaya iten faiz ödemelerini sürdüremeyeceği anlamına geliyordu.

LUNA fiyatı düşmeye başlar başlamaz ve özellikle LUNA’nın piyasa değeri UST’nin piyasa değerinin altına düştüğünde, LUNA UST’nin sabit değerini korumaya çalışmak için satıldığı için her iki varlığın fiyatı da hızla düşmeye başladı.

Algoritmik Stabilcoinler Çalışabilir mi?

Algoritmik stabilcoinlerin sicili iyi değil. UST, son hafızadaki en yüksek profilli çöküş olsa da, benzer çöküşlerden muzdarip birçok algoritmik stabilcoin var.

Bu tokenlar gözden kaçmadı ve Calgary Üniversitesi 2021‘de bu token’ların doğal olarak kırılgan ve savunmasız olduğunu gösteren bir araştırma yayınladı.

“Başarısız Olmak İçin Üretildi: Algoritmik Stabil Coinlerin Doğal Kırılganlığı”, algoritmik stabilcoinlerin, token için tutarlı bir minimum talep seviyesine, fiyatı istikrara kavuşturmak için teşvik edilen bağımsız aktörlere ve her zaman kesintisiz olarak güvenilir fiyat bilgisine dayandığını savunuyor.

Bu değişkenlerin hiçbiri kesin olmadığından ve fiyatlar düşmeye başladığında tipik olarak bozulduğundan, algoritmik stabilcoinlerin tarihi bir başarısızlık ve çöküş tarihidir.

Tether, tek geçerli stabilcoin modelinin tamamen teminatlandırılmış bir stabilcoin olduğuna inanıyor. Algoritmik stabilcoin’ler, yatırımcıları harap eden ve muazzam sermayeyi yok eden uzun bir olağanüstü çöküş geçmişine sahiptir.

Ayrıca kripto para birimi sektörünün genel itibarına da zarar verirler. Merkezi olmayan bir stabilcoin için çekicilik yüksek olsa da, tarih, merkezi olmayan stabilcoinler için tasarımların ya merkezileşme ile sonuçlandığını (sonunda teminatlı stabilcoinler tarafından destekleniyor) veya sefil bir başarısızlıkla (algoritmik stabilcoin çöküşü) sonuçlandığını gösteriyor.

Tether, her zaman Tether rezervleri aracılığıyla tamamen teminat altına alınan kripto para piyasalarına dolar bazlı likiditenin birincil sağlayıcısı olarak rolünü sürdürmekten gurur duyuyor.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap