Çin’de Dijital Yuan Kullanım Alanları Genişletiliyor

Stevedanews


Çin, Zhejiang ve Fujian eyaletlerinde sürmekte olan Dijital Yuan pilot projesine dahil edilen kamu hizmetlerinin kapsamını ve şehirlerin sayısını genişletti.

Yerel basında çıkan bir habere göre, Zhejiang eyaletindeki altı şehir, pilot programların resmi duyurusu öncesinde kişisel gelir vergisi, emlak vergisi ve sosyal güvenlik primleri için dijital RMB ödemeleri denemeye başladı.

Buna ek olarak, Fujian eyaletindeki Fuzhou ve Xiamen’deki 72 paralı yol gişe noktası, Salı gününden bu yana Dijital Yuan ödemelerini kabul etmeye başladı ve yerel basında çıkan haberlere göre, ödeme deneyimi “Alipay veya WeChat Pay’den farklı değil”.

Zhejiang ve Fujian eyaletlerindeki toplam sekiz şehir, Nisan ayında yeni bir Dijital Yuan pilot grubuna dahil edildi.

Çin’in Dijital Yuan veya e-CNY olarak bilinen merkez bankası dijital para birimi, Ekim 2020’de Shenzhen‘de denemelere başladı ve 2021’in sonuna kadar 11,24 milyar ABD doları değerinde işlem gerçekleştirdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: El Salvadorlular Devleti Dolandırıyor! İşte Detaylar!

Peking Üniversitesi Dijital Finans Araştırma Merkezi‘nde kıdemli araştırmacı olan Xu Yuan, South China Morning Post ile yaptığı röportajda, teorik olarak blockchain tabanlı e-CNY nakit akışlarının tamamen izlenebilir olduğunu söyledi.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap