Çin’de Bazı Belediyeler Dijital Yuan’la Maaş Ödemeye Başladı

Stevedanews


Çin’in Tianjin şehri, bazı finans departmanı çalışanlarının maaşlarını dijital yuan (e-CNY) olarak ödemeye başlarken, yerel Çin medyası, Hangzhou ve Guangzhou‘daki seçilmiş pilot hastanelerin tıbbi tedaviler için dijital yuan ödemelerini kabul etmeye başladığını bildirdi.

Cumartesi günü Tianjin Belediye Finans Bürosu, hükümet çalışanlarını dijital ödeme sisteminin daha da genişletilmesine hazırlık olarak dijital yuan cüzdanları kurmaya çağırdı.

Yerel medya organı Zhejiang Daily‘ye göre, Zhejiang Eyaleti Geleneksel Çin Tıbbı Hastanesi dijital yuan ödemelerini kabul etmeye başladı ve Hangzhou’da ödeme sisteminde yer alan ilk hastane oldu.

Yerel medya organı Guangzhou Daily‘ye göre, Guangdong Halk Hastanesi Huifu Şubesi de dijital yuan kabul etmeye başlayarak eyalette denemeye katılan ilk hastane oldu.

Dijital yuanın kullanımı yakın zamanda metro, otobüsler, trenler, otoyol gişeleri, vergilendirme ve sosyal sigorta dahil olmak üzere çeşitli toplu taşıma ve belediye hizmetlerini içerecek şekilde genişletildi.

Çin’in dijital yuanı (e-CNY), Ekim 2020’de piyasaya sürülmesinin ardından 23 şehirde test ediliyor.

Çin Halk Bankası Ocak ayında yaptığı açıklamada, e-CNY kullanan toplam işlemlerin 2021 sonunda 87.565 milyar yuana (11.238 milyar ABD Doları) ulaştığını duyurdu.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap