Çin Halk Bankası, Dijital Yuan (CBDC) Pilot Programına 11 Şehri Daha Dahil EttiÇin’in devlet bankası, Çin Halk Bankası, Dijital Yuan pilot programını 11 şehre daha genişletecek ve CBDC‘nin aktif olduğu şehirlerin seçimini göz önünde bulundurarak kullanıma ekleyecek. Bu şehirler arasında Eylül 2022’de Asya Oyunları‘na ev sahipliği yapacak olan Hangzhou da yer alıyor.

Dijital yuan (CBDC) pilot testleri genişliyor

Pilot programa katılacak yeni şehirler arasında Tianjin, Chongqing, Guangzhou, Fuzhou, Xiamen ve Zhejiang eyaleti yer alıyor. Bu şehirlerdeki bazı sakinler 1 Nisan’dan itibaren dijital yuan cüzdanlarına erişebiliyorlar.

Saniyedeki mevcut işlem oranı (tps) 10.000’dir ve gelecek hedefi 300.000 tps’dir. Bildirildiğine göre, dijital yuan 13,75 milyar doların üzerinde işlem kaydetti. Bununla birlikte, bir rapor, birçok cüzdanın açıldığını; ancak gerçekte kullanılmadığını belirtti.

Daha düşük dengeleyiciler için, bireyler yalnızca bir telefon numarasıyla bir cüzdan için kaydolabilir. Daha yüksek işlem limitleri ve kullanımları daha fazla KYC bilgisi gerektiriyor. Bu, hükümet teknolojiyi geliştirirken endişe kaynağı olmaya devam eden gizlilikle ilgili sorunlara yol açtı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kripto Benimseme Giderek Hız Kazanıyor

Bu arada, diğer ülkeler kendi CBDC’leri üzerinde çalışmaya yeni başlıyor. ABD, dijital doları gözden geçirmenin ilk adımlarını atacağını duyurdu. En hızlı büyüyen büyük ekonomilerden biri olan Hindistan da dijital rupi incelemesini duyurdu.Bize destek olun

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap