Cardano’nun Geleceği Var Mı? ADA 100 Dolar Olur Mu?

Cardano’nun Geleceği Var Mı? ADA 100 Dolar Olur Mu?


Okuma Süresi: 3 Dakika

Cardano, 2022’de şu ana kadar çok zor zamanlar geçirdi. Bu, temel olarak genel pazarın güçlü zayıflığından kaynaklanmaktadır. Peki Cardano’nun geleceği var mı? Yatırımcıların yoğun olarak ilgi gösterdiği kadar bir potansiyele sahip mi? PoS algoritmasıyla çalışan en büyük akıllı sözleşme platformunu ele alıyoruz.

Cardano (ADA)

Ethereum, birleşmeyi tamamlayana yani tamamen Proof-of-Stake (hisse kanıtı) mekanizmasına geçene kadar PoS ile çalışan en büyük akıllı sözleşme platformu Cardano’dur. Alonzo güncellemesine kadar ağda akıllı sözleşmeler kullanılamıyordu ve geçtiğimiz yılın sonunda yapılan güncelleme büyük bir dönüşüme de kapı araladı. Nitekim fiyatın 3 dolar seviyelerine dayanmasının sebebi de oluşan potansiyelle ilgiliydi.

Cardano, şu anda en önemli ve değerli 10 kripto para biriminden biridir. Blockchain ağı, 2017 yılında Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından kuruldu. Blockchain, verimli Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasını kullanır ve ademi merkeziyetçiliği, ölçeklenebilirliği ve güvenliği birleştirir.

Cardano’nun Geleceği Var Mı?

Cardano’nun ADA tokeni, son birkaç ay içinde fiyatta keskin bir düşüş yaşadı. ADA, Eylül 2021’de hala tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü ve 3 doların üzerine çıktı. O zamandan beri düşüş devam ediyor. 2022 yılında ADA yatırımcılarına kaybettiren şey kripto para piyasalarındaki genel düşüş trendiydi. Mayıs 2022’de ADA fiyatı 0,50 doların altına düştü. Cardano, en popüler kripto para birimleri arasında en güçlü çöküşlerden birini yaşadı. Fiyat tüm zamanların en yüksek seviyesinden %80’den fazla eridi.

Bir kripto para birimi olarak Cardano, 2017 sonu ve 2021 sonundaki boğa piyasalarında, yatırımcıların büyük paralar kazanmasını sağladı. Son iki büyük boğa döneminde en fazla kazandıran kripto paralar arasındaydı. Bir sonrakinde de neden olmasın? Tabi ki bu fiyatın mevcut arz ile 100 dolara dayanabileceği anlamını taşımıyor. Ancak 10 dolar hatta kripto para piyasalarındaki genel büyümeyle birlikte Bitcoin’in 250.000 dolarlara ulaştığı dünyada daha ileri seviyeler görülebilir.

Cardano için en önemli detaylardan biri her zaman büyüklerden olmasıdır. Güçlü ayı piyasalarında, düşüş trendlerinde en büyük 10 kripto para arasındaki yerini korudu ve yatırımcılarını kaybetmedi. Cardano’nun gerçek bir Ethereum katili olduğunu düşünenler onunla ilgili uçuk hedefler verse de Vasil ve sonraki güncellemelerle ağın daha kullanışlı hale gelmesi gerekiyor. Ethereum ağında sayısız parlak beyin var ve en popüler blockchain uygulamaları burada yaşamını sürdürüyor. Örneğin Haskell programlama diline alternatiflerin gelmesi gerekiyor. Hoskinson bu ve buna benzer “geliştirici aleyhine” detaylarla ilgilendiklerini birçok fırsatta açıkladı.

Cardano Geliştirici Aktifliği

Fiyat beklentisi olarak geçtiğimiz yıl ulaştığı 3 dolar hedefi buradan bile %600’lük bir artışa işaret ediyor. Ancak Bitcoin’in yeni ATH bölgeleri oluşturduğu günlerde 3 doların birkaç katına ulaşan çılgın fiyatlar imkansız değil. Elbette kripto paralar risklidir, bir sabah uyandığınızda en büyük 10 kripto para arasında bulunan bir rekortmenin %99 kayıplar yaşadığını görebilirsiniz. Tanıdık geldi mi? Evet, LUNA ve UST için bunu yaşadık ve bu tecrübe kripto paraların ne kadar riskli olduğunu gösteren en büyük dersti. 2020 ve 2021 döneminde piyasaya girenler 2018 yılında benzer dersleri alanlarla hemen hemen aynı sınıfa yükseldi. İşte bu sebepten kripto paralarda “tecrübe” paradan daha değerlidir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap