Cardano Yükseltmesi: ADA Ralli Yapıyor!

Cardano Yükseltmesi: ADA Ralli Yapıyor!


Vasil hardfork yükseltmesi tarihi yaklaşırken Cardano (ADA) ralliye başladı. Yükseltmenin getirdiği avantajlar neler?
Okuma Süresi: 2 Dakika

Küresel kripto para piyasalarında ciddi değer kayıpları yerini yükselişe bırakırken Cardano (ADA), %27’lik bir fiyat artışıyla sıçramaya öncülük ediyor. Ayrıca piyasa değeri bakımından Ripple’ı geçerek yeniden altıncı en büyük kripto para birimi haline geldi.

ADA Rallisi

Cardano akıllı sözleşmesinin ADA tokeni, piyasa genelindeki bir sıçrama sırasında gün içinde %27 oranındaki yükselişle ralli yaptı. Piyasa değerine göre Ripple’ı geride bırakarak yeniden altıncı en büyük kripto para birimi oldu. Cardano 2 Haziran tarihinde bir test ağı sürümü ve 29 Haziran’da ana ağ lansmanı yapması planlanıyor.  Tam sürümdeki Vasil hardfork yükseltmesi, Eylül  2021 tarihindeki Alonzo hardfork’tan bu yana ağın en önemli revizyonunu temsil edecek.

Alonzo yükseltmesi, Cardano’ya bir dizi yeni DeFi kullanım senaryosunun kilidini açarak birçok akıllı sözleşme yetenekleri verirken, yaklaşmakta olan Vasil hardfork’un ağın ölçeklenebilirliğini ve kullanılabilirliğini iyileştireceği tahmin ediliyor. Ayrıca yükseltmede, Cardano ağında Plutus komut dosyalarının blok zincirine nasıl gönderildiğinin ele alındığı dört iyileştirme önerisi olan CIP31, CIP32, CIP33 ve CIP40’ı içereceği iddia ediliyor.

Bunlara ek olarak CIP yükseltmesinin işlem ücretlerini düşürmesi, ağın verimliliği problemini ve blok zincirindeki uygulamaların ölçeklenebilirliğini ciddi şekilde bozan “eşzamanlılık” sorununu çözeceği belirtiliyor.

kripto haberleri

Rakiplerinin Gerisinde

Öte yandan Cardano 2017 yılında, piyasadaki ilk akıllı sözleşmeye dayalı Ethereum’un rakiplerinden biri olmasına rağmen, ekosistem açısından muadillerinin çoğundan önemli ölçüde kötü durumda olduğu ifade ediliyor. Bu yarışta ADA’nın önemli rakiplerinden biri olan Solana (SOL) kendi DeFi ve NFT ekosistemlerini oluşturduktan çok sonra akıllı sözleşme yeteneklerini başlattı.

Elde edilen son verilere göre Cardano’nun merkezi olmayan uygulamalarında kilitlenmiş toplam değeri yaklaşık 158 milyon dolar ve bu diğer rakipleri olan, Solana’dan yaklaşık 25 kat Ethereum‘dan 455 kat daha geride.

ADA yazı kaleme alındığında bugünün en düşük seviyesi olan 0,51 dolardan yaklaşık %25 artış göstererek 0,61 dolar seviyesinden işlem görüyor.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap