Cardano (ADA) Onca Gelişmeye Rağmen Neden Düşüyor?

Cardano (ADA) Onca Gelişmeye Rağmen Neden Düşüyor?


Kripto piyasasının dev altcoin projelerinden olan Cardano (ADA), yaptığı ağ güncellemeleri ve metaverse projesine rağmen düşüş eğiliminde ilerliyor.
kripto haberleri

Son iki haftadır kripto piyasasının kırmızıya bulanmasını izledik. Bunun ardından ise iki gündür Bitcoin’in (BTC) önderliğinde toparlanmalar görmüştük. Ancak bugün yine BTC ve diğer altcoinlerin hemen hemen hepsinin düşüşler yaşadığını gözlemliyoruz. Bu diğer altcoinlerin yanı sıra Cardano (ADA), daha ciddi ve uzun vadeli düşüşler yaşamasıyla dikkat çekiyor.

İşlem Hacmindeki Düşüş

Genel olarak Cardano’nun 2022’deki aylık işlem hacmi ortalamasına bakıldığında 100 milyar doların altında seyrettiği görülüyor. 2022, tüm kriptolar için olumsuz geçse de bu piyasa duyarlılığı Cardano’yu fazlasıyla etkilemiş görünüyor. Cardano, 2022’nin ilk çeyreğinde 142 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahip olmuş olarak gözüküyor.

kripto haberleri

Kriptoların düşüşü ile daha çok etkilenen Cardano, Ocak ve Mart 2021 arasında kaydedilen ticaret hacmi olan 514 milyar dolara göre %72’lik bir kayıpta olduğu gözüküyor. Aralık 2021’den bu yana devam eden ve bir türlü toparlanamayan düşüş piyasası, bu rakamlarla görülebileceği gibi en çok ADA’nın işlem hacmine etki etti denilebilir. Dolayısıyla işlem hacmi düşünce de ADA, direkt olarak fiyat anlamında etkileniyor.

ADA Nasıl Etkilendi?

ADA, 1 Ocak 2022’de 1,31 dolardan işlem görüyordu. Bu süreçte sonra ADA, 18 Ocak’ta 1,63 dolara kadar ulaşabildi ve bu Ocak 2022 içerisinde ADA’nın ulaştığı en yüksek değer oldu. Ancak ADA, bunu koruyamayarak ayı 1.14 dolarlık bir fiyatla kapatabilmişti. Ocak ayından sonra genel olarak bakıldığında ADA, 2022’nin ilk çeyreğinde açılış ve kapanış olarak %12’lik bir düşüş görüyor.

kripto haberleri

Bu yazı yazılırken ise ADA, son 24 saatteki %4’e yakın düşüşüyle yaklaşık 0,913 dolardan işlem görüyor. Ayrıca ADA, haftalık olarak bakıldığında %2,4 düşüş gösterirken aylık ise %6,6 düşüş gösteriyor. Bu, ADA’nın 4 Nisan’da ulaştığı 1,245 dolarlık seviyelerde kazandığı kazançları yitirdiği anlamına geliyor. Cardano, her ne kadar bu süreçte hem ağ güncellemesi hem de metaverse projesi ile gündeme gelse de bu, ADA’nın fiyat kazançlarını korumasına yetmiyor.kripto haberleri

Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap