Bukele Yine Yaptı Yapacağını, El Salvador’dan Büyük Bitcoin Hamlesi

Stevedanews


El Salvador, varlıklarına 500 BTC daha ekleyerek dün 31.000 doların altındaki Bitcoin (BTC) düşüşünü faydaya çevirdi.

Devlet Başkanı Nayib Bukele tarafından atılan birtweet’e göre El Salvador, Ukrayna‘daki savaştan kaynaklanan makroekonomik kargaşa ve enerji arzı kıtlığı nedeniyle hazinesine 15.5 milyon dolar değerinde BTC ekleme fırsatı buldu.

El Salvador’un elindeki Bitcoin sayısıyla ilgili resmi bir istatistik bulunmamakla birlikte, Başkan Nayib Bukele’nin bugüne kadar sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar, sayının 2.301 olarak tahmin edilmesine sebep olyor. Tahminlere göre ülkenin Bitcoin’deki varlıklarının değerinin 73,7 milyon dolar olduğu düşünülüyor.

El Salvador önceki düşüşleri de satın aldı

Bloomberg verilerine göre, satın alma, Orta Amerika ülkesinin geçen Eylül ayında Bitcoin’i yasal para birimi yapmasından bu yana yaptığı en önemli yatırım.

El Salvador önceki düşüşleri de satın aldı, son düşüş ise fiyatın 36 bin doların üzerinde olduğu Ocak ayındaydı.

Bukele’nin planı, ülkedeki Bitcoin City‘nin inşasını finanse etmek için 1 milyar dolar değerinde Bitcoin tahvili ihraç etmek.

TIME‘a göre, Bukele’nin projeyi ilerletme dürtüsünün bir kısmı, ülkeyi bir teknoloji cenneti haline getirme arzusundan geliyor ve anlatıyı ABD iş piyasasını besleyen bir ülkeden son teknoloji bir endüstride öncü olan bir ülkeye dönüştürüyor.

Ocak ayında Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador hükümetini Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesi konusunda uyarılarda bulundu. IMF tarafından; “Bitcoin’in finansal istikrar, finansal bütünlük ve tüketicinin korunması ile ilişkili mali koşullu yükümlülükler üzerinde kullanılmasıyla ilgili büyük riskler var.” denildi.

Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etme kararı kısmen, El Salvador’daki küçük bir sahil köyü olan El Zonte‘deki bir sivil toplum kuruluşuna (STK) anonim bir bağışçının 100.000 doların üzerinde Bitcoin bağışladığını gösteren başarılı bir deneyin ardından geldi.

Katkı, yabancı işletmelerin bölgeye akın etmesine neden oldu ve hayırsever bir çabayı bir Bitcoin deneyine dönüştürdü.

El Salvador’da, ülke sınırlari içerisinde üç veya daha fazla Bitcoin harcayan herkese oturum hakkı sunuluyor. Aynı zamanda, Bitcoin’in bir yatırım aracı olmaktan ziyade yasal ödeme aracı statüsü, yabancıların sahip oldukları varlıklardan kâr elde etmeleri durumunda sermaye kazançları vergisinden muaf oldukları anlamına geliyor.Bu haberi faydalı buldunuz mu?

Yorum Yap